Co może windykator? Jakie mam prawa jako dłużnik?

Windykator i jego uprawnienia..

Bezczelność, tupet, arogancja – to podstawowe cechy przypisywane windykatorom, szczególnie tym zajmującym się windykacją telefoniczną. Wiele osób bezwolnie poddaje się warunkom rozmowy narzuconym przez pracownika działu windykacji, nie zdając sobie sprawy z praw, jakie mu przysługują i praw, jakie przysługują windykatorowi. Zarówno kodeks etyczny jak i prawo zabrania używania w rozmowie argumentów nieprawdziwych, a więc warto wiedzieć co wolno powiedzieć windykatorowi a czego nie. Jakimi argumentami kierują się w rozmowie windykatorzy i które z nich są dopuszczalne, a które stanowią poważne naruszenie?

Skierujemy sprawę do sądu i komornika – Jeżeli argument ten pada z ust pracownika banku – jest wszystko w porządku. Gorzej, gdy pozwala sobie na to pracownik zewnętrznej firmy windykacyjnej prowadzącej windykację na rzecz banków. Wówczas jest to próba niezgodnego z prawem wywierania nacisku – ponieważ tylko bank może zdecydować się na wystawienie Bankowego Tytułu Egzekucyjnego i ewentualną egzekucję komorniczą.

Przyjedziemy i wyniesiemy z domu cenne rzeczy – Poważne wykroczenie i jednocześnie próba zastraszenia. Nie istnieje bowiem żaden przepis pozwalający windykatorowi na wejście do domu dłużnika, a tym bardziej przewłaszczenie jego rzeczy. Ten argument jest niezgodny z prawem i osoba, która go używa będzie miała z tego tytułu ogromne nieprzyjemności. Pada on jednak często, dlatego warto poświecić mu chwilę. Obowiązujące w Polsce prawo nie posiada żadnych przepisów dających windykatorowi odrobinę więcej uprawnień niż pozostałej części społeczeństwa. Zatem taka informacja brzmi dokładnie tak, jakby ktoś powiedział: „włamiemy się do Ciebie i okradniemy Cię z cennych rzeczy” i dokładnie tak zostanie potraktowana przez organa ścigania, gdy zostaną poinformowane o takim incydencie.

Poinformujemy sąsiadów o Twoich długach [sociallocker] – Kolejny często używany „argument” stanowiący puste słowa. Windykatorzy doskonale wiedzą o konsekwencjach takiego czynu, zabronionego surowo przez prawo bankowe. A więc używając go dopuszczają się działanie niezgodnego z prawem, bowiem usiłują zastraszyć czymś, co w świetle prawa jest zakazane.

To tylko kilka najpopularniejszych i najbardziej działających na psychikę dłużnika sformułowań używanych przez windykatorów w rozmowach telefonicznych. Jeżeli mamy natomiast do czynienia z tzw windykatorem terenowym musimy pamiętać, że ma on na celu tylko jedno – uznanie przez nas długu. Dlatego nic nie podpisujemy, nie dajemy żadnych pieniędzy. Co jeszcze jest bardzo istotne mianowicie to, że my również mamy swoje prawo. Powinniśmy przede wszystkim wylegitymować taką osobę, ponieważ każdy może się przedstawić za windykatora i próbować nas zastraszyć.[/sociallocker]

Masz dodatkowe pytania w temacie: Windykator i jego uprawnienia? Zostaw komentarz, dzięki czemu uzyskasz pomoc jednego z ekspertów, możesz również nawiązać kontakt z Forumowiczami i wymienić poglądy i opinie tutaj: Forum.

4.9/5 - (69 votes)
https://forum-oddluzanie.pl/wp-content/uploads/2016/05/Windykator-i-jego-uprawnienia-668x1024.jpghttps://forum-oddluzanie.pl/wp-content/uploads/2016/05/Windykator-i-jego-uprawnienia-150x150.jpgfranzRKomornik i windykacjaSkarga na Windykatora,WindykacjaCo może windykator? Jakie mam prawa jako dłużnik? Bezczelność, tupet, arogancja - to podstawowe cechy przypisywane windykatorom, szczególnie tym zajmującym się windykacją telefoniczną. Wiele osób bezwolnie poddaje się warunkom rozmowy narzuconym przez pracownika działu windykacji, nie zdając sobie sprawy z praw, jakie mu przysługują i praw, jakie przysługują windykatorowi. Zarówno...Witamy na Forum Oddłużeniowym, najnowocześniejszym forum o oddłużaniu, pomocy prawnej, kredytach i pożyczkach.