Społeczność: pytaniaKategoria: Dyskusja ogólnaWcześniejsza spłata kredytu a zwrot prowizji
patryczekp zapytał 2 lata temu
0Shares

Witam,
Czy jeśli dokonam wcześniejszej spłaty to czy zostanie mi zwrócona prowizja bądź ubezpieczenie?
Pozdrawiam

Wcześniejsza spłata kredytu a zwrot prowizji
5 (100%) 1 vote
0Shares
4 odpowiedzi
Beata odpowiedział 2 lata temu

Zgodnie z zapisami umownymi przy wcześniejszej spłacie zaciągniętego kredytu bank jest zobowiązany do rozliczenia opłat, w tym zwrotu ubezpieczenia oraz opłat za czas niewykorzystany.

Odpowiedż dlaWcześniejsza spłata kredytu a zwrot prowizji
5 (100%) 1 vote
Jaro odpowiedział 2 lata temu

Zgodnie z zapisem widniejącym w ustawie o kredycie konsumenckim banki i firmy pożyczkowe powinny przy wcześniejszej spłacie zobowiązania oddawać klientom  część pobranych już opłat i prowizji. Banki miewają w tej sprawie odmienne stanowisko.Ustawa o kredycie konsumenckim mówi, że „w przypadku spłaty całości kredytu przed terminem określonym w umowie, całkowity koszt kredytu ulega obniżeniu o te koszty, które dotyczą okresu, o który skrócono czas obowiązywania umowy, chociażby konsument poniósł je przed tą spłatą”. Podstawą odrzucenia reklamacji dotyczącej zwrotu części prowizji bywa np. wskazanie, że prowizja została pobrana jednorazowo w dniu uruchomienia kredytu. Bank może zatem powołać się na okoliczność, że prowizja nie dotyczy okresu, o który skrócono obowiązywanie umowy. Warto w tej sytuacji zwrócić się do Rzecznika Finansowego.

Odpowiedż dlaWcześniejsza spłata kredytu a zwrot prowizji
Oceń ten wpis teraz
Gość odpowiedział 2 lata temu

W przypadku wcześniejszej spłaty kredytu w ciągu 14 dni powinniśmy otrzymać informację, że kredyt został zamknięty       i o wysokości należnego  nam  zwrot kosztów. W przypadku nie rozliczenia kredytu trzeba się skontaktować z kredytodawcą w celu rozliczenie umowy. W przypadku dalszego braku działań ze strony banku należ wystosować pisemną reklamację.

Odpowiedż dlaWcześniejsza spłata kredytu a zwrot prowizji
4 (80%) 1 vote
Gość odpowiedział 2 lata temu

Jeśli składka na ubezpieczenie została pobrana jednorazowo za cały okres kredytowania podczas zawiera umowy, można ubiegać się o zwrot za niewykorzystany okres ochrony, zgodnie z artykułem 813 Kodeksu Cywilnego. W przypadku, gdy składka była pobierana w systemie miesięcznym, wówczas również mamy prawo do zwrotu, obowiązkiem banku jest dokonanie odpowiedniego rozliczenia. Maksymalny okres ubiegania się o zwrot ubezpieczenia kredytu to 3 lata.

Odpowiedż dlaWcześniejsza spłata kredytu a zwrot prowizji
5 (100%) 1 vote
Twoja odpowiedź

18 + 13 =

patryczekpSpołeczność: pytania › Kategoria: Dyskusja ogólna › Wcześniejsza spłata kredytu a zwrot prowizji 0 Dobre Słabe patryczekp zapytał 2 lata temu Google+0 Facebook 0 Twitter 0 Reddit 0 0Shares Witam, Czy jeśli dokonam wcześniejszej spłaty to czy zostanie mi zwrócona prowizja bądź ubezpieczenie? Pozdrawiam ...Witamy na Forum Oddłużeniowym, najnowocześniejszym forum o oddłużaniu, pomocy prawnej, kredytach i pożyczkach.