ROZWÓD – dlaczego mógłbyś potrzebować pełnomocnika. Studium jednego przypadku.

Jakubowska i Partnerzy - rozwód, adwokat grodzisk mazowiecki, rozwód grodzisk mazowiecki

Niektórzy adwokaci uważają, iż sprawa rozwodowa rozpoczyna się z momentem złożenia pozwu rozwodowego. Wbrew pozorom napisanie tego dokumentu nie jest rzeczą trudną. Pozew rozwodowy nie wymaga od nas specjalistycznej wiedzy. Nie da się jednak ukryć, że profesjonale słownictwo i dbałość o każdy, nawet najmniejszy szczegół znacząco przyspieszy rozpoczęcie całej procedury. Osoba wnosząca pozew o rozwój, zwana „fachowo” powodem (zaś jej małżonek pozwanym) zobowiązana jest do uiszczenia opłaty w wysokości 600 złotych. Od każdej reguły istnieją oczywiście wyjątki – możemy uniknąć kosztów sądowych, a więc zostać z nich zwolnionych w przypadku, gdy poniesienie opłat wiąże się z uszczerbkiem naszej osoby bądź rodziny. Szansę na całkowite zwolnienie z kosztów mają osoby samotnie utrzymujące dzieci, bezrobotne bądź te, które nie osiągają odpowiednich dochodów. Aby ubiegać się o zwolnienie z kosztów sądowych należy złożyć specjalne oświadczenie.

Rozwód – ile to kosztuje?

Samo złożenie pozwu rozwodowego kosztuje nas 600 złotych. To jednak nie jedyne opłaty, które powinniśmy mieć na uwadze. Następną kwestią są koszty adwokata bądź radcy prawnego – te zależą od indywidualnej oferty Kancelarii Prawnej. W przypadku niesatysfakcjonującego nas wyroku możemy złożyć apelację, która również kosztuje 600 złotych. Dodatkowo, w przypadku zarządzenia alimentów na rzecz byłej żony bądź męża, małżonek zobowiązany jest do wniesienia opłaty w wysokości 5 procent przyznanej kwoty. Zapłacić musimy także za orzeczenie o eksmisji – 200 złotych oraz… za podział majątku. Wniosek o podział majątku to koszt 1 000 złotych pod warunkiem, że wniosek nie jest zgodny. W przypadku porozumienia małżonków wynosi jedynie 300 złotych.

W grę wchodzą również dodatkowe koszty. Sąd może obarczyć każdą ze stron kosztami za opinię rzeczoznawców majątkowych, wywiad kuratora sądowego odnośnie warunków wychowywania dzieci czy opinie biegłych w sprawie więzi między dziećmi, a rodzicami. Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, można starać o zwolnienie z wszystkich poniesionych kosztów.

Kluczowym elementem pozwu rozwodowego jest żądanie orzeczenia rozwodu – z winy małżonka bądź bez orzekania o winie. Uwaga! [sociallocker] Wystarczy, iż jeden z małżonków będzie zabiegał, aby sąd orzekł o winie, ten musi to zrobić. W trakcie trwania sprawy rozwodowej decyzję tą można zawsze zmienić np. na skutek nowych okoliczności poznanych za sprawą dowodów. Pozew może zawierać również wniosek o podział majątku wspólnego, wniosek dotyczący przyznania władzy rodzicielskiej, wniosek o alimenty, wniosek o eksmisję lub sposób korzystania ze wspólnej nieruchomości.

Pozew rozwodowy składamy w sądzie okręgowym.

Orzeczenie rozwodu możliwe jest wyłącznie po przeprowadzeniu procesu sądowego. Wbrew pozorom, sąd nie musi udzielić nam rozwodu, jeżeli tylko istnieją jakiekolwiek przesłanki, że między małżonkami nie nastąpił trwały rozkład pożycia bądź da się go w jakiś sposób naprawić. Kluczową rolę pełnią tutaj małoletnie dzieci małżonków.

Jak wygląda przebieg rozprawy sądowej? Po pierwsze musimy mieć świadomość tego, iż sprawa rozwodowa nie musi zakończyć się na jednym posiedzeniu. Sędzia zobowiązany jest przesłuchać małżonków, a w niektórych przypadkach przeprowadzić dowody. Sprawa przedłuża się w czasie, gdy w grę wchodzą dowody nie tylko z dokumentów, ale również świadków czy biegłych. Sędzia wskazuje, który z małżonków jest winny rozkładowi pożycia tylko wtedy, gdy jeden z małżonków (bądź oboje) wyrażą taką chęć. Dodatkowo Sąd, po złożeniu odpowiednich wniosków, orzeka w takich sprawach jak: alimenty na rzecz dziecka (dzieci), alimenty na rzecz drugiego małżonka, władzy rodzicielskiej i kontaktów z dzieckiem, podziału majątku, nieruchomości oraz korzystania ze wspólnej nieruchomości. [/sociallocker]

Jeżeli wyrok z jakiś powodów nie będzie satysfakcjonował jednego z małżonków, możne on złożyć apelację w sądzie apelacyjnym (II instancji).


Dowiedz się więcej o: #rozwód #sprawa rozwodowa #adwokat #grodzisk

źródło: http://jakubowska.com.pl/rozwod-a-z-czym-to-sie-je/

Zapisz

5/5 - (14 votes)
https://forum-oddluzanie.pl/wp-content/uploads/2016/11/Jakubowska-i-Partnerzy-rozwód-adwokat-grodzisk-mazowiecki-rozwód-grodzisk-mazowiecki-1024x607.jpghttps://forum-oddluzanie.pl/wp-content/uploads/2016/11/Jakubowska-i-Partnerzy-rozwód-adwokat-grodzisk-mazowiecki-rozwód-grodzisk-mazowiecki-150x150.jpgfranzRArtykuły sponsorowaneUbezpieczeniaadopcja,Adwokat Iwona Jakubowska,alimenty,kontakty z dzieckiem,o ustalenie ojcostwa,podział majątku,pozbawienie ograniczenie zawieszenie władzy rodzicielskiej,pozew o alimenty,pozew o rozwód,rozwód bez orzekania o winie,rozwód z winy małżonka,separacja,unieważnienie małżeństwa,ustanowienie rodziny zastępcze,ustanowienie rozdzielności majątkowej,wniosek uchylenie wyroku sądu państwa obcego wydanego w sprawie alimentacyjnej,zaprzeczenie ojcostwaROZWÓD - dlaczego mógłbyś potrzebować pełnomocnika. Studium jednego przypadku. Niektórzy adwokaci uważają, iż sprawa rozwodowa rozpoczyna się z momentem złożenia pozwu rozwodowego. Wbrew pozorom napisanie tego dokumentu nie jest rzeczą trudną. Pozew rozwodowy nie wymaga od nas specjalistycznej wiedzy. Nie da się jednak ukryć, że profesjonale słownictwo i dbałość o...Witamy na Forum Oddłużeniowym, najnowocześniejszym forum o oddłużaniu, pomocy prawnej, kredytach i pożyczkach.