Upadłość konsumencka. Proces, działanie, opinie…

Wniosek o upadłość konsumencka. Jak złożyć.

Co to jest upadłość konsumencka?

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej, to dopiero pierwszy krok na drodze do upragnionego oddłużenia. Upadłego czeka bowiem jeszcze cała procedura postępowania upadłościowego, które prowadzi syndyk pod nadzorem sędziego-komisarza. Z moich obserwacji wynika, że tym co wśród dłużników rodzi największy lęk jest właśnie spotkanie z syndykiem. Zapewne bierze się on stąd, że osoba syndyka kojarzona jest najczęściej z komornikiem, a co za tym idzie z wizją utraty całego dobytku, nie wspominając już o dachu nad głową.

Zatem nasuwa się pytanie jak bezpiecznie upaść, żeby stanąć na nogi?? Otóż z upadłości konsumenckiej może skorzystać każdy, kto nieumyślnie wpadł w długi i stał się tym samym niewypłacalny. Po ogłoszeniu bankructwa konsument traci praktycznie cały swój majątek, z którego zaspokajani są jego wierzyciele, a jeśli części długu nie uda się uregulować, zostaje ona przez sąd umorzona. Ogłaszanie upadłości jest w Polsce możliwe od kwietnia 2009 r.

Upadłość konsumencka: historia i pomoc

Do 2014 r. z tego rozwiązania zdołało skorzystać zaledwie 120 osób, czyli 4 proc. wnioskujących. Długo wyczekiwana przez konsumentów i początkowo dość zachwalana ustawa okazała się bowiem zbyt rygorystyczna. Samo złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości kosztowało wówczas 200 zł, a do tego dochodziły jeszcze koszty postępowania upadłościowego. Jeśli dłużnika nie było na nie stać, jego wniosek był odrzucany i musiał radzić sobie sam. Ogłoszenie bankructwa wymaga jednak podstawowej wiedzy i sporo cierpliwości.

W marcu 2020 r. weszło nowe prawo, które ułatwia złożenie takiej upadłości. Od tej pory złożyliśmy ponad 230 wniosków. 

Upadłość konsumencka: proces

Proces zaczyna się od złożenia wniosku – ma go prawo złożyć każda osoba, która nie prowadzi działalności gospodarczej lub co najmniej od roku nie figuruje w rejestrze jako wspólnik osobowej spółki handlowej. W przypadku małżeństwa wnioskować o upadłość można tylko oddzielnie. We wniosku musi się znaleźć m.in. wykaz majątku z szacunkową wyceną jego składników (można jej dokonać na podstawie średnich cen z portali aukcyjnych), zestawienie miejsc, gdzie majątek się znajduje, spis wierzycieli wraz z ich adresami i sumą zaległych zobowiązań, lista zabezpieczeń majątku (np. hipoteka lub zastaw) oraz opis okoliczności, które doprowadziły do niewypłacalności wraz z uzasadnieniem mającym przekonać sędziego do pozytywnego rozpatrzenia wniosku.

Upadłość konsumencka: pomoc

Kiedy pismo trafia do sądu, ten sprawdza m.in., czy niewypłacalność powstała nieumyślnie, czy wobec konsumenta nie prowadzono już postępowania upadłościowego w ostatnich latach oraz czy podane dane są prawidłowe i pełne. Jeśli któryś z tych punktów nie jest spełniony, sąd ma prawo wniosek odrzucić. Konsument zaś może się od tej decyzji odwołać. Z racji tego, że wnioski spływają niczym lawina, a tylko niewielka część z nich kończy się oczekiwanym rezultatem pojawiają się nowe przepisy, które mają usprawnić ten proces. W nowych przepisach zmieniono definicję dopuszczalnej niewypłacalności – nawet jeśli wymogi upadłości nie zostały spełnione, sąd może wziąć pod uwagę „względy humanitarne”, takie jak ciężka choroba, klęska żywiołowa czy bardzo zła sytuacja ekonomiczna, i mimo to ogłosić bankructwo.

Jeżeli złożony przez nas wniosek nie zawiera braków formalnych powinien zostać rozpatrzony w ciągu do 60 dni.

Jak skorzystać z pomocy w upadłości konsumenckiej?

Dlaczego podczas ogłaszania upadłości konsumenckiej warto skorzystać z pomocy doświadczonych specjalistów i prawników?

Należy pamiętać, że mamy jedynie jedną szansę na 10 lat na złożenie upadłości i źle sporządzony wniosek nas zablokuje. Dodatkowo ogłoszona upadłość lub nawet jej próba widnieje w BIK (Biuro Informacji Kredytowej) i blokuje nas w uzyskaniu kredytu, pożyczki, abonamentu bądź czegokolwiek na raty.

Sprawdź, czy kwalifikujesz się do upadłości:

Masz pytania? Wypełnij formularz – oddzwonimy.

    Kwota zadłużenia (od 10 tys. zł)? (wymagane)

    Jaką ratę możesz płacić? (od 100 zł)? (wymagane)

    Forma oddłużania? (niewymagane):
    oddłużanie prawnekredyt (brak zaległości)upadłość konsumenckapożyczka pod mieszkanieinne

    Czy masz chwilówki/parabanki? (niewymagane)

    Czy miałeś/masz kredyty konsolidacyjne? (niewymagane)

    Czy masz komornika? (niewymagane)

    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych w celu udzielenia odpowiedzi przez Administratora forum i/lub podmioty współpracujące.

    ->Dokonaj zakupu wniosku o upadłość: Sklep z dokumentami

    Masz dodatkowe pytania w temacie: Upadłość konsumencka – jak działa proces? Zostaw komentarz, dzięki czemu uzyskasz pomoc jednego z ekspertów, możesz również nawiązać kontakt z Forumowiczami i wymienić poglądy i opinie tutaj: Forum

    Zapisz

    4.9/5 - (45 votes)
    https://forum-oddluzanie.pl/wp-content/uploads/2016/04/Wniosek-o-upadłość-konsumencka.-Jak-złożyć.-1024x682.jpghttps://forum-oddluzanie.pl/wp-content/uploads/2016/04/Wniosek-o-upadłość-konsumencka.-Jak-złożyć.-150x150.jpgMichał KamińskiPomoc prawnaUpadłość Konsumencka,wniosek o upadłość konsumenckaUpadłość konsumencka. Proces, działanie, opinie... Co to jest upadłość konsumencka? Ogłoszenie upadłości konsumenckiej, to dopiero pierwszy krok na drodze do upragnionego oddłużenia. Upadłego czeka bowiem jeszcze cała procedura postępowania upadłościowego, które prowadzi syndyk pod nadzorem sędziego-komisarza. Z moich obserwacji wynika, że tym co wśród dłużników rodzi największy lęk jest właśnie spotkanie z...Witamy na Forum Oddłużeniowym, najnowocześniejszym forum o oddłużaniu, pomocy prawnej, kredytach i pożyczkach.