Forum-Oddluzanie: pytania i odpowiedziKategoria: Pożyczki pozabankoweRządowe zmiany na rynku pożyczek pozabankowych?
Lizyk zapytał 4 tygodnie temu

Ostatnio słyszałem o tym, że rząd planuje zmiany w przypadku pożyczek pozabankowych i kredytów w zakresie kosztów pozaodsetkowych. Wiecie coś o tym?

5/5 - (2 votes)
3 odpowiedzi
EligiuszSS. odpowiedział 11 miesięcy temu

Minister  Sprawiedliwości chce uzupełnić art. 304 kodeksu karnego. Dodany do niego zostanie paragraf:” ci, którzy w zamian za udzielone osobie fizycznej świadczenie pieniężne niepozostające w bezpośrednim związku z prowadzoną przez nią działalnością gospodarczą żądać będą od niej odsetek, wynagrodzenia lub jakiegokolwiek innego świadczenia pieniężnego o łącznej wartości przekraczającej równowartość należnych odsetek maksymalnych, podlegać będą karze więzienia od trzech miesięcy do lat pięciu”.

5/5 - (2 votes)
Andrzej odpowiedział 11 miesięcy temu

Takie firmy nigdy nie znikną, zawsze będzie jakiś sposób aby ominęły wprowadzane przepisy. Przecież państwo tez na tym korzysta. Wprowadzenie przepisów nie gwarantuje ich adekwatnego wprowadzenia w życie na rzecz dłużników.

5/5 - (1 vote)
TrenerPrawa odpowiedział 11 miesięcy temu

Stawki maksymalne odsetek wynoszą dziś dwukrotność odsetek ustawowych (obecnie 2 x 5 proc., czyli 10 proc.). Ta maksymalna stawka ma zastosowanie do odsetek lub innych świadczeń związanych z udzieleniem pożyczek cywilnych.
Obecnie w kodeksie karnym lichwa  jest przestępstwem – zgodnie z art. 304 k.k. do trzech lat więzienia grozi osobie, która, wyzyskując przymusowe położenie innej osoby fizycznej, prawnej albo jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, zawiera z nią umowę, nakładając na nią obowiązek świadczenia niewspółmiernego ze świadczeniem wzajemnym.

4.5/5 - (2 votes)
Twoja odpowiedź

8 + 14 =

LizykForum-Oddluzanie: pytania i odpowiedzi › Kategoria: Pożyczki pozabankowe › Rządowe zmiany na rynku pożyczek pozabankowych? 0 Dobre Słabe Lizyk zapytał 4 tygodnie temu Ostatnio słyszałem o tym, że rząd planuje zmiany w przypadku pożyczek pozabankowych i kredytów w zakresie kosztów pozaodsetkowych. Wiecie coś o tym? ...Witamy na Forum Oddłużeniowym, najnowocześniejszym forum o oddłużaniu, pomocy prawnej, kredytach i pożyczkach.