Główna Forum Dyskusje ogólne Cesja wierzytelności.

Przeglądajasz 10 wpisów - od 1 do 10 (z 10)
 • Autor
  Wpisy
 • #1153 Reply
  Yołasia
  Gość

  W tym przypadku firma Lendon odsprzedała zobowiązanie do firmy windykacyjnej Lex Actum poprzez co zrzekła się wszelkich roszczeń z tego tytułu. Wszelkie decyzje odnośnie zobowiązania podejmuje nowy właściciel – Lex Actum.

  #1128 Reply
  Albert Wiosek
  Gość

  Na nowego właściciela wierzytelności przechodzą również jej zabezpieczenia czy prawo dochodzenia odsetek. Innymi słowy nabywa on wierzytelność w takim zakresie w jakim przysługuje ona pierwotnemu wierzycielowi w momencie cesji.Obowiązek poinformowania dłużnika o zmianie podmiotowej po stronie wierzyciela, czyli o dokonanej cesji nałożył polski ustawodawca na cedenta.

  #1236 Reply
  Cazioo
  Gość

  Istotne przy cesji wierzytelności jest zawiadomienie dłużnika o fakcie jej zawarcia oraz wskazanie osoby nabywcy wierzytelności. Obowiązek takiego zawiadomienia spoczywa na Cedencie. Zawiadomienie to ma istotne znaczenie dla nowego właściciela wierzytelności, gdyż zgodnie z art. 512 kpc dopóki zbywca nie zawiadomił dłużnika o cesji, spełnienie świadczenia do rąk poprzedniego wierzyciela ma skutek względem nabywcy, chyba że w chwili spełnienia świadczenia dłużnik wiedział o przeniesieniu wierzytelności.

  #1237 Reply
  carn.
  Gość

  Umowa cesji zasadniczo nie może pogarszać sytuacji prawnej dłużnika. Zmiana obejmuje jedynie zmianę wierzyciela, do którego rąk powinno zostać spełnione świadczenie. Istnieje możliwość dokonania przelewu wierzytelności przedawnionej.

  #1126 Reply
  Agulla
  Gość

  Nic innego jak przeniesienie prawa podmiotowego z jednego podmiotu na inny. Potocznie sprzedaż praw do wierzytelności. Przeniesienie praw nie wymaga zgodnie z prawem zgody dłużnika.

  #1127 Reply
  Elandro
  Gość

  Cesja umowa między zbywającym a nabywającym prawa do wierzytelności. Cedent może przenieść na cesjonariusza całą wierzytelność, jej część lub tylko świadczenie uboczne. Cesja wierzytelności może nastąpić w drodze umowy sprzedaży, darowizny, zamiany lub innej umowy zobowiązującej do przeniesienia wierzytelności.

  #2305 Reply
  Montuz
  Gość

  W przypadku otrzymania informacji o cesji wierzytelności warto sięgnąć po umowę zawarcia pożyczki i sprawdzić zapisy jej dotyczące. Czy w umowie jest zawarte na rzecz jakich firm możliwa jest cesja. Czy zgadza się to z otrzymaną informacją.

  #8154 Reply
  Teodor
  Gość

  Jeżeli w umowie nie zapisano na rzecz jakich firm możliwa jest cesja i nie ma nic o zakazie cesji, to znaczy że nie ma żadnych ograniczeń w tym zakresie: pamietnikwindykatora.pl/2012/01/19/w-umowie-nie-ma-nic-o-sprzedazy-dlugu-a-bank-sprzedaje/ Zakaz cesji trzeba wyraźnie wyartykułować w umowie.

  #1238 Reply
  Reg
  Gość

  Przepisy kodeksu cywilnego pozwalają także na zmianę dłużnika. Przy zmianie dłużnika wymagana jest zarówno jego zgoda, jak i zgoda wierzyciela. Zgodnie z art. 519 kpc osoba trzecia może wstąpić na miejsce dłużnika, który zostaje z długu zwolniony. Przejęcie długu może nastąpić przez umowę między wierzycielem a osobą trzecią za zgodą dłużnika.

  #1110 Reply
  bruks
  Gość

  Witam, co oznacza dla dłużnika tzw. „cesja wierzytelności”? Dostałam informację, iż moje zobowiązanie zostało wykupione przez firmę lex actum, pożyczkę zaś brałam w lendon.

Przeglądajasz 10 wpisów - od 1 do 10 (z 10)
Odpowiedz do: Cesja wierzytelności.
Twoje informacje
Główna › Forum › Dyskusje ogólne › Cesja wierzytelności. Otagowane: Cesja wierzytelności, Cesja zadłużenia This topic has 9 odpowiedzi, 1 głos, and was last updated 2 miesiące/y temu by Teodor. Przeglądajasz 10 wpisów - od 1 do 10 (z 10) Autor Wpisy 7 lutego, 2024 o 3:11 am #1153 Reply YołasiaGość W tym przypadku firma Lendon odsprzedała zobowiązanie do firmy...Witamy na Forum Oddłużeniowym, najnowocześniejszym forum o oddłużaniu, pomocy prawnej, kredytach i pożyczkach.