Główna Forum Dyskusje ogólne Cesja wierzytelności.

Przeglądajasz 10 wpisów - od 1 do 10 (z 10)
 • Autor
  Wpisy
 • #1236
  Cazioo
  Gość

  Istotne przy cesji wierzytelności jest zawiadomienie dłużnika o fakcie jej zawarcia oraz wskazanie osoby nabywcy wierzytelności. Obowiązek takiego zawiadomienia spoczywa na Cedencie. Zawiadomienie to ma istotne znaczenie dla nowego właściciela wierzytelności, gdyż zgodnie z art. 512 kpc dopóki zbywca nie zawiadomił dłużnika o cesji, spełnienie świadczenia do rąk poprzedniego wierzyciela ma skutek względem nabywcy, chyba że w chwili spełnienia świadczenia dłużnik wiedział o przeniesieniu wierzytelności.

  #1110
  bruks
  Gość

  Witam, co oznacza dla dłużnika tzw. „cesja wierzytelności”? Dostałam informację, iż moje zobowiązanie zostało wykupione przez firmę lex actum, pożyczkę zaś brałam w lendon.

  #1238
  Reg
  Gość

  Przepisy kodeksu cywilnego pozwalają także na zmianę dłużnika. Przy zmianie dłużnika wymagana jest zarówno jego zgoda, jak i zgoda wierzyciela. Zgodnie z art. 519 kpc osoba trzecia może wstąpić na miejsce dłużnika, który zostaje z długu zwolniony. Przejęcie długu może nastąpić przez umowę między wierzycielem a osobą trzecią za zgodą dłużnika.

  #2305
  Montuz
  Gość

  W przypadku otrzymania informacji o cesji wierzytelności warto sięgnąć po umowę zawarcia pożyczki i sprawdzić zapisy jej dotyczące. Czy w umowie jest zawarte na rzecz jakich firm możliwa jest cesja. Czy zgadza się to z otrzymaną informacją.

  #1126
  Agulla
  Gość

  Nic innego jak przeniesienie prawa podmiotowego z jednego podmiotu na inny. Potocznie sprzedaż praw do wierzytelności. Przeniesienie praw nie wymaga zgodnie z prawem zgody dłużnika.

  #1128
  Albert Wiosek
  Gość

  Na nowego właściciela wierzytelności przechodzą również jej zabezpieczenia czy prawo dochodzenia odsetek. Innymi słowy nabywa on wierzytelność w takim zakresie w jakim przysługuje ona pierwotnemu wierzycielowi w momencie cesji.Obowiązek poinformowania dłużnika o zmianie podmiotowej po stronie wierzyciela, czyli o dokonanej cesji nałożył polski ustawodawca na cedenta.

  #1153
  Yołasia
  Gość

  W tym przypadku firma Lendon odsprzedała zobowiązanie do firmy windykacyjnej Lex Actum poprzez co zrzekła się wszelkich roszczeń z tego tytułu. Wszelkie decyzje odnośnie zobowiązania podejmuje nowy właściciel – Lex Actum.

  #1237
  carn.
  Gość

  Umowa cesji zasadniczo nie może pogarszać sytuacji prawnej dłużnika. Zmiana obejmuje jedynie zmianę wierzyciela, do którego rąk powinno zostać spełnione świadczenie. Istnieje możliwość dokonania przelewu wierzytelności przedawnionej.

  #1127
  Elandro
  Gość

  Cesja umowa między zbywającym a nabywającym prawa do wierzytelności. Cedent może przenieść na cesjonariusza całą wierzytelność, jej część lub tylko świadczenie uboczne. Cesja wierzytelności może nastąpić w drodze umowy sprzedaży, darowizny, zamiany lub innej umowy zobowiązującej do przeniesienia wierzytelności.

  #8154
  Teodor
  Gość

  Jeżeli w umowie nie zapisano na rzecz jakich firm możliwa jest cesja i nie ma nic o zakazie cesji, to znaczy że nie ma żadnych ograniczeń w tym zakresie: pamietnikwindykatora.pl/2012/01/19/w-umowie-nie-ma-nic-o-sprzedazy-dlugu-a-bank-sprzedaje/ Zakaz cesji trzeba wyraźnie wyartykułować w umowie.

Przeglądajasz 10 wpisów - od 1 do 10 (z 10)
 • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.
Główna › Forum › Dyskusje ogólne › Cesja wierzytelności. Otagowane: Cesja wierzytelności, Cesja zadłużenia This topic has 9 odpowiedzi, 1 głos, and was last updated 1 month, 1 week temu by Teodor. Przeglądajasz 10 wpisów - od 1 do 10 (z 10) Autor Wpisy 19 kwietnia, 2023 o 10:24 am #1236 CaziooGość Istotne przy cesji wierzytelności jest zawiadomienie dłużnika...Witamy na Forum Oddłużeniowym, najnowocześniejszym forum o oddłużaniu, pomocy prawnej, kredytach i pożyczkach.