„Klucz do mieszkania”: Dla kogo, jak wnioskować, wady i zalety
W odpowiedzi na rosnące wyzwania na rynku nieruchomości, rząd wprowadził program „Klucz do mieszkania”, mający na celu wsparcie obywateli w zdobyciu własnego lokum. Program ten koncentruje się na trzech głównych filarach: mieszkalnictwie komunalnym, społecznym oraz własnościowym.
Program „Klucz do mieszkania” skierowany jest do różnych grup społecznych, w zależności od wybranego filaru:
- Mieszkalnictwo komunalne: Ten segment programu adresowany jest do osób znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej, które nie są w stanie samodzielnie zapewnić sobie mieszkania. Według danych Ministerstwa Rozwoju i Technologii, w Polsce około 120 tysięcy osób oczekuje na przydział mieszkania komunalnego.
- Mieszkalnictwo społeczne: Ten filar dedykowany jest osobom o niższych i umiarkowanych dochodach, które znajdują się na granicy zdolności kredytowej, ale nie kwalifikują się do otrzymania mieszkania komunalnego. Program ten ma na celu wsparcie takich osób poprzez zapewnienie im dostępu do mieszkań na wynajem o umiarkowanych czynszach.
- Mieszkalnictwo własnościowe („Pierwsze klucze”): Ten element programu skierowany jest do osób, które nigdy nie posiadały własnego mieszkania ani domu. Program wspiera zakup nieruchomości wyłącznie z rynku wtórnego lub budowę domu metodą gospodarczą. Warto podkreślić, że sprzedający mieszkanie musi być jego właścicielem od co najmniej 5 lat, co eliminuje możliwość zakupu od tzw. flipperów.
Jak wnioskować? Dalsza część artykułu dostępna: tutaj