Główna Forum Pomoc dla zadłużonych Zajęcie komornicze a wstąpienie w związek małżeński.

Przeglądajasz 4 wpisy - od 1 do 4 (z 4)
 • Autor
  Wpisy
 • #1355 Reply
  Garincza
  Gość

  Jeżeli małżonek zaciągnął zobowiązanie bez zgody drugiego małżonka albo zobowiązanie jednego z małżonków nie wynika z czynności prawnej, wierzyciel może żądać zaspokojenia z majątku osobistego dłużnika, z wynagrodzenia za pracę lub z dochodów uzyskanych przez dłużnika z innej działalności zarobkowej, jak również z korzyści uzyskanych z jego praw, o których mowa w art. 33 pkt 9, a jeżeli wierzytelność powstała w związku z prowadzeniem przedsiębiorstwa, także z przedmiotów majątkowych wchodzących w skład tego przedsiębiorstwa. W sytuacji gdy i małżonek zaciągnął zobowiązanie za zgodą drugiego małżonka, wierzyciel może żądać zaspokojenia także z majątku wspólnego małżonków.

  #1354 Reply
  Łukanio
  Gość

  W momencie, w którym dwie osoby wejdą w związek małżeński, wszystkie uzyskane od tego momentu dochody oraz dobra materialne będą ich wspólnym majątkiem. Nie działa to jednak wstecz i każda rzecz lub gotówka wniesiona osobno, dalej pozostaje własnością osobistą. W kwestii długów, które zostały zaciągnięte przed zawarciem małżeństwa, także jest to sprawa osobista, a nie wspólna. W związku z tym, komornik nie ma prawa zająć pensji współmałżonka, gdy chce ściągnąć dawne należności od dłużnika. Może za to zająć odpowiednią część zarobków, ale tylko tej osoby, która rzeczywiście nie wywiązała się ze spłat należności. Reguluje to art. 41 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Gdyby komornik starał się dokonywać egzekucji w sposób nieodpowiedni w stosunku do ustawy, warto skierować sprawę na drogę prawną. W przypadku dowolnych problemów, w tym z długami, warto zwrócić się o pomoc.

  #873 Reply
  Adek
  Gość

  Dług jednego z małżonków, który został zaciągnięty przed ślubem, nie ma możliwości być zaspokojony ze wspólnego majątku. Zaspokojenia wierzytelności można domagać się tylko od dłużnika. W razie nie pewności lub braku zaufania do przestrzegania prawa możliwe jest zgodnie art. 52 § 1a. ustanowienie sądowej rozdzielności majątkowej.

  #751 Reply
  capoeira
  Gość

  Zajęcie komornicze a wstąpienie w związek małżeński. Co z wynagrodzeniem nowego partnera?

Przeglądajasz 4 wpisy - od 1 do 4 (z 4)
Odpowiedz do: Zajęcie komornicze a wstąpienie w związek małżeński.
Twoje informacje
Główna › Forum › Pomoc dla zadłużonych › Zajęcie komornicze a wstąpienie w związek małżeński. Otagowane: Egzekucja komornicza, Zajęcie komornicze This topic has 3 odpowiedzi, 1 głos, and was last updated 4 miesiące/y, 4 tygodni/e temu by Garincza. Przeglądajasz 4 wpisy - od 1 do 4 (z 4) Autor Wpisy 7 lutego, 2024 o 6:24 am #1355 Reply GarinczaGość Jeżeli...Witamy na Forum Oddłużeniowym, najnowocześniejszym forum o oddłużaniu, pomocy prawnej, kredytach i pożyczkach.