Co to jest przedawnienie zobowiązań? Jak podnieść zarzut?

Co to jest przedawnienie zobowiązań?

Jeśli otrzymałeś wezwanie do zapłaty, to przed spłatą żądanej w tym wezwaniu kwoty powinieneś sprawdzić kilka rzeczy. Przede wszystkim należy sprawdzić, czy na pewno jesteś adresatem tego wezwania, tzn. czy zaciągałeś tego rodzaju zobowiązanie. Jeśli tak, to w dalszej kolejności warto sprawdzić, czy wymagane roszczenie nie jest już przedawnione.

Wierzyciele coraz częściej zapominają lub nie chcą pamiętać o tym, że możliwość dochodzenia roszczeń uzależniona jest nie tylko od dysponowania odpowiednim materiałem dowodowym, ale także od dochodzenia roszczenia w odpowiednim czasie, czyli jeszcze przed jego przedawnieniem. Warto mieć to na uwadze, gdyż niejednokrotnie można spotkać się z sytuacją, w której wierzyciel dochodzi w wezwaniu do zapłaty przedawnionego roszczenia nie o kilka tygodni, czy też miesięcy ale nawet o kilka lat.

Wobec powyższego, kwestia przedawnienia jest niezwykle istotna z punktu widzenia dłużnika, ponieważ po upływie tzw. terminów przedawnienia roszczeń może on w majestacie prawa uchylić się od spełnienia świadczenia poprzez podniesienie zarzutu przedawnienia. Oznacza to, że nawet w sytuacji, gdy konto dłużnika jest pełne i bez trudu mógłby uregulować należności – nie będzie musiał spłacić należności. Warto też zwrócić uwagę na fakt, iż przedawnieniu ulegają tylko roszczenia majątkowe, które można wyrazić w pieniądzu. W myśl ogólnej zasady termin przedawnienia wynosi między 3-10 lat.

Po upływie terminu przedawnienia roszczenie nie wygasa, tylko zmienia się w zobowiązanie niezupełnie, co oznacza niemożność jego przymusowej realizacji. Dlatego też Pana wierzyciel mógł wystąpić do sądu z powództwem o roszczenie, mimo jego przedawnienia. Jednakże może Pan uchylić się od jego zaspokojenia poprzez podniesienie zarzutu przedawnienia, co będzie skutkować oddaleniem powództwa wierzyciela przez sąd. Zarzut przedawnienia najlepiej złożyć przy dokonywaniu pierwszej czynności procesowej, np. w odpowiedzi na pozew czy w sprzeciwie od nakazu zapłaty.

Masz dodatkowe pytania w temacie: Jak podnieść zarzut przedawnienia? Zostaw komentarz, dzięki czemu uzyskasz pomoc jednego z ekspertów, możesz również nawiązać kontakt z Forumowiczami i wymienić poglądy i opinie tutaj: Forum

4.4/5 - (5 votes)
https://forum-oddluzanie.pl/wp-content/uploads/2016/05/Co-to-jest-przedawnienie-zobowiązań.jpghttps://forum-oddluzanie.pl/wp-content/uploads/2016/05/Co-to-jest-przedawnienie-zobowiązań-150x150.jpgMichał KamińskiEtap sądowyPrzedawnienie Długu,Przedawnienie jak podnieść zarzutCo to jest przedawnienie zobowiązań? Jak podnieść zarzut? Jeśli otrzymałeś wezwanie do zapłaty, to przed spłatą żądanej w tym wezwaniu kwoty powinieneś sprawdzić kilka rzeczy. Przede wszystkim należy sprawdzić, czy na pewno jesteś adresatem tego wezwania, tzn. czy zaciągałeś tego rodzaju zobowiązanie. Jeśli tak, to w dalszej kolejności warto sprawdzić,...Witamy na Forum Oddłużeniowym, najnowocześniejszym forum o oddłużaniu, pomocy prawnej, kredytach i pożyczkach.