Czy Upadłość konsumencka może stanowić niezawodny i łagodny sposób na oddłużenie? Czy Sądy coraz chętniej godzą się na upadłość konsumencką a nawet upadłości przedsiębiorców?

Upadłość Konsumencka 2017. Co to jest?W Polsce coraz więcej osób ogłasza tzw. upadłość konsumencką. Według najnowszych badań ponad 2 mln Polaków posiada nieterminowo spłacane zobowiązania.

Największą grupę stanowią mieszkańcy województw śląskiego oraz mazowieckiego.

Co wpływy na wzrost woli Polaków do ogłaszania upadłości? W dyskusji częściej pojawiają się argumenty za tym, że upadłość konsumencka jest jedynym wyjściem z zadłużenia dla wielu osób.

W ubiegłym roku łącznie sądy zaakceptowały łącznie 2 115 wniosków osób niewypłacalnych. Ponad 50% wniosków uległo oddaleniu, umorzeniu lub zwróceniu. Najczęstszą przyczyną takich skutków było umyślne, celowe i świadome spowodowanie nadmiernego zadłużenia i niewypłacalności. Pomimo tego wiele osób decyduje się na działania w kierunku finansowego upadku.

Jak działa upadłość konsumencka?

Rok 2015 i zwiększone zainteresowanie upadłością konsumencką to efekt zmian w prawie, które uprościły i obniżyły cenę za ogłoszenie osobiste bankructwa, nie tylko z punktu widzenia dłużnika, lecz także wierzycieli oraz wymiaru sprawiedliwości. Wzrost zainteresowania procedurą upadłości konsumenckiej widać w statystykach za 2015 r. – liczba decyzji sądowych oraz wniosków rosła z miesiąca na miesiąc.

Cały rok zamknął się rezultatem nieporównywalnym z poprzednimi latami, gdy obowiązywały znacznie bardziej restrykcyjne przepisy. Samo ogłoszenie upadłość polegające na złożeniu wniosku o upadłość konsumencka to koszt 30zł i skierowanie go do najbliższego Sądu posiadającego Wydział Gospodarczy. Lista sądów jest dostępna na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości.

Upadłość konsumencka – jak złożyć wniosek?

Na tle krajów Europy Zachodniej wciąż wypadamy jednak słabo. W Niemczech zdarzają się lata, gdy upadłość konsumencką ogłasza ponad 100 tysięcy dłużników. W Wielkiej Brytanii ta liczba potrafi przekroczyć 150 tysięcy osób. O ile z punktu widzenia dłużnika jest to optymistyczna informacja o tyle z punktu widzenia Skarbu Państwa a tym samym podatników może niekoniecznie.

Jednak to, że sądy częściej staja po stronie dłużnika, nie oznacza, że każdy wniosek rozpatrywany jest pozytywnie.

O tym, że wzrasta zainteresowanie upadłością konsumencką jako sposób na wyjście z zadłużenia komorniczego, windykacyjnego, bankowego i chwilówek, świadczy nie tylko rekordowa liczba decyzji sądu w ubiegłym roku, lecz także popularność poradnika na stronach internetowych Ministerstwa Sprawiedliwości. Został pobrany już około 40 tysięcy razy.

Zdaje się jednak, że sama upadłość może być wyjątkowo przydatnym procesem jeśli osoba zadłużona nieświadomie i z niezależnych przyczyn wpadła w pętle długów. [/sociallocker]

Czy upadłość konsumencka wbrew obiegowej opinii jest tak łatwo uzyskiwana w 2024? 

Masz dodatkowe pytania w temacie: Upadłość konsumencka 2024 – Pomoc w procesie Zostaw komentarz, dzięki czemu uzyskasz pomoc jednego z ekspertów, możesz również nawiązać kontakt z Forumowiczami i wymienić poglądy i opinie tutaj: Forum Upadłość Konsumencka – pomoc w procesie

Dodatkowo możesz – Zniżki na proces upadłości konsumenckiej

Zapisz

4.8/5 - (35 votes)
https://forum-oddluzanie.pl/wp-content/uploads/2017/07/Ogłoszenie-g-o-1024x933.jpghttps://forum-oddluzanie.pl/wp-content/uploads/2017/07/Ogłoszenie-g-o-150x150.jpgElka500Pomoc prawnaUpadłość Konsumencka,Upadłość konsumencka 2022,Upadłości PolakówCzy Upadłość konsumencka może stanowić niezawodny i łagodny sposób na oddłużenie? Czy Sądy coraz chętniej godzą się na upadłość konsumencką a nawet upadłości przedsiębiorców? W Polsce coraz więcej osób ogłasza tzw. upadłość konsumencką. Według najnowszych badań ponad 2 mln Polaków posiada nieterminowo spłacane zobowiązania. Największą grupę stanowią mieszkańcy województw śląskiego oraz...Witamy na Forum Oddłużeniowym, najnowocześniejszym forum o oddłużaniu, pomocy prawnej, kredytach i pożyczkach.