Główna Forum Dyskusje ogólne Rada Polityki Pieniężnej: Posiedzenia 2022 Harmonogram, WIBOR

Przeglądasz 1 wpis (z 1)
 • Autor
  Wpisy
 • #17737 Reply

  Rada Polityki Pieniężnej NBP

  Każde posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej kończy się ogłoszeniem komunikatu w sprawie wysokości stóp procentowych. Poniżej dowiesz się kiedy można się spodziewać informacji na temat stóp. Dowiedz się jaki wpływ na Twój kredyt ma decyzja NBP w sprawie stóp procentowych Terminy posiedzeń RPP w 2022 r.

  styczeń 4 (wtorek)
  luty 8 (wtorek)
  marzec 8 (wtorek)
  kwiecień 6 (środa)
  maj 5 (czwartek)
  czerwiec 8 (środa)
  lipiec 7 (czwartek)
  sierpień 23 (wtorek)*
  wrzesień 7 (środa)
  październik 5 (środa)
  listopad 9 (środa)
  grudzień 7 (środa)

  Dlaczego posiedzenia Rady Polityki pieniężnej są tak ważne?

  Jeżeli stopy procentowe zostaną znacznie podniesione, wówczas oczywiście również raty kredytów istotnie wzrosną i w związku z tym mogą pojawić się problemy ze spłatą takiego zadłużenia. Pozytywne aspekty niskich stóp procentowych dla kredytobiorców, musimy zwrócić uwagę także na zagrożenia związane z kredytami o zmiennej stopie, którymi są w zdecydowanej większości kredyty mieszkaniowe z długim okresem spłaty. Ryzyko to dotyczy szczególnie kredytów zaciąganych w czasie, gdy stopy procentowe osiągnęły już rekordowo niskie poziomy. Wtedy podnoszenie stóp procentowych do wysokich poziomów może skończyć się znacznie wyższym zadłużeniem.

  Przykład kredytu hipotecznego na kwotę 400 tys. zł

  Załóżmy, że stopa procentowa wynosi 3% w skali roku (jako suma zmiennej stawki WIBOR 3M i stałej marży). Jeżeli stopa procentowa wzrośnie do poziomu 4% w skali roku, w wyniku podniesienia stawki WIBOR 3M o jeden punkt procentowy, to wówczas rata wynosząca początkowo 1896,85 zł będzie wyższa o 214,5 zł, czyli aż o ponad 10%, zaś całkowity koszt kredytu wzrośnie o ponad 64 tys. zł w stosunku do pierwotnie naliczonego przy rocznej stopie wynoszącej 3%. Co znacząco przyczyni się do obciążenia finansowego potencjalnego kredytobiorcy. Co zrobić, raty równe czy malejące i czym jest WIBOR? Czytaj dalej: https://forum-oddluzanie.pl/chwilowki-forum-ktore-podaja-szybko-do-sadu/

Przeglądasz 1 wpis (z 1)
Odpowiedz do: Rada Polityki Pieniężnej: Posiedzenia 2022 Harmonogram, WIBOR
Twoje informacje
Doradcy Forum *rekomendowaniGłówna › Forum › Dyskusje ogólne › Rada Polityki Pieniężnej: Posiedzenia 2022 Harmonogram, WIBOR Otagowane: Rada Polityki Pieniężnej Posiedzenia, WIBOR This topic has 0 odpowiedzi, 1 głos, and was last updated 2 miesiące/y, 3 tygodni/e temu by Doradcy Forum *rekomendowani. Przeglądasz 1 wpis (z 1) Autor Wpisy 26 marca, 2024 o 5:46 pm #17737 Reply Doradcy Forum *rekomendowaniModerator Rada Polityki...Witamy na Forum Oddłużeniowym, najnowocześniejszym forum o oddłużaniu, pomocy prawnej, kredytach i pożyczkach.