Główna Forum Pozostałe produkty finansowe W jaki sposób odzyskać ubezpieczenie kredytu?

Przeglądajasz 10 wpisów - od 1 do 10 (z 10)
 • Autor
  Wpisy
 • #961 Reply
  burgundczyk
  Gość

  Ubezpieczenie kredytu to zabezpieczenie dla kredytobiorcy na wypadek gdyby zdarzenie losowe w sposób znaczący pogorszyło jego sytuację finansową. Jeżeli składka na ubezpieczenie została pobrana jednorazowo za cały okres kredytowania podczas zawiera umowy, można ubiegać się o zwrot za niewykorzystany okres ochrony – zgodnie z artykułem 813 kc. Większość warunków umożliwiających uzyskanie zwrotu ubezpieczenia zawartych jest w umowie kredytu.

  #962 Reply
  trzy_grosze_23
  Gość

  Jeżeli umowa kredytu została wypowiedziana, np. po roku, podczas gdy okres kredytowania przewidziany był na cztery lata można domagać się zwrotu ubezpieczenia za trzy lata. Również w przypadku gdy zobowiązanie, na podstawie cesji zostało przekazane firmie windykacyjnej – jeśli kredyt był ubezpieczony cały czas można się ubiegać o zwrot składki od banku.

  #367 Reply
  Miniek
  Gość

  Na początku dobrze przeskanuj umowę kredytu. Znam przypadki, że wypowiedziano umowę kredytu razem z wypowiedzeniem ubezpieczenia. Potem pismo do banku. Ot i cała historyja.

  #1360 Reply
  Perełka
  Gość

  W niektórych bankach zwrot składki ubezpieczeniowej można otrzymać jako gotówkę do swojej dyspozycji, jednak spowoduje to wzrost raty kredytu. W przypadku Getin Banku o zwrot trzeba wnioskować w pierwszym roku po uruchomieniu kredytu. W większości banków zwrot składki przekazany jest na poczet zobowiązania, co powoduje zmniejszenie salda kredytu. Efektem jest podniesienie oprocentowania ale rata się zmniejsza. W niektórych bankach wypowiedzenie umowy ubezpieczenia równa się wypowiedzeniu umowy kredytowej, tak jak w Eurobanku, a w SKOK’ach także w trakcie trwania umowy nie da się tego zrobić lub jest to bardzo utrudnione.

  #735 Reply
  guess who
  Gość

  W zależności w jakiej kondycji jest zobowiązanie. Zwrot składki ubezpieczeniowej może pomniejszyć kapitał i dać „oddech” w spłacie całego zobowiązania – ale również zaszkodzić. Istotne aby zapoznać się z zapisem warunków zwrotu ubezpieczenia w umowie. Biorąc pod uwagę, że ubezpieczenie nie jest produktem bankowym oraz fakt, iż przy podpisaniu umowy kredytu klient nie jest dokładnie informowany jego szczegółach i zasadności, można zwrot składki wykorzystać na spłatę samego kredytu.

  #1361 Reply
  Gregor Grappa
  Gość

  Biorąc pod uwagę, iż ubezpieczenie kredytu nie jest produktem bankowym, ale dodatkowym zyskiem dla banku, instytucje te nie informują klientów, iż możliwe jest uzyskanie zwrotu z ubezpieczenia także przy kredycie który spłacany jest źle, a nawet w którym została wypowiedziana umowa. Nawet jeśli zobowiązanie jest już odsprzedane firmie windykacyjnej w przypadku gdy kredyt był ubezpieczony – to cały czas można wystąpić o zwrot składki ubezpieczeniowej. Warunkiem uzyskania zwrotu jest zgłoszenie się po niego przed upływem ochrony ubezpieczeniowej. Należy sprawdzić warunki umowy ubezpieczenia lub zasięgnąć informacji u ubezpieczyciela.

  #1359 Reply
  Baranek
  Gość

  Najczęściej bank wymaga od klienta przystąpienia do ubezpieczenia grupowego zawartego przez bank na rzecz kredytobiorców. Bywają też sytuacje, w których bank wymaga od klienta przedstawienia polisy ubezpieczeniowej o określonych warunkach. Banki traktują bowiem umowę ubezpieczenia jako formę zabezpieczenia spłaty kredytu – w niektórych sytuacjach jest to zabezpieczenie dodatkowe, w innych – jedyne. Ubezpieczenie kredytu jest wymagane przez bank, nie jest to jednak obowiązek nałożony na klienta jakimkolwiek przepisem ustawy. Jest kilka możliwości aby odzyskać kwotę wydaną na składkę ubezpieczeniową.

  #1362 Reply
  DonFL
  Gość

  Odnośnie zwrotu niewykorzystanej składki ubezpieczenia przy w przypadku wcześniejszej spłaty kredytu, jeżeli składka ta została pobrana jednorazowo za cały okres umowy kredytu przy podpisywaniu umowy zgodnie z artykułem 813 k.c., który wszedł w życie z dniem 10 sierpnia 2007 r., składkę oblicza się za czas trwania odpowiedzialności ubezpieczyciela Nie oznacza to jednak, iż przed tą datą ubezpieczający pozbawieni byli prawa do zwrotu części niewykorzystanej składki. Przed wejściem w życie nowelizacji przepisu art. 813 k.c. zwrot składki za niewykorzystany okres ubezpieczenia w ogóle też przysługiwał. Czyli kredytobiorcy, którzy zawarli umowy kredytu przed sierpniem 2007 r. mogą ubiegać się o zwrot części składki za niewykorzystany okres. Roszczenie o zwrot składki przedawnia się z upływem 3 lat. Jeżeli składka ubezpieczeniowa była rozliczana w systemie miesięcznym i dokonano wcześniejszej spłaty kredytu, bank również powinien dokonać odpowiedniego rozliczenia.

  #236 Reply
  Mateo567
  Participant

  Najlepiej dla Ciebie to zapoznać się z umową kredytu, czy czasem bank nie wypowie jej. Zawsze możesz to zlecić firmie która się tym zajmuje lub prawnikowi.

  #223 Reply
  JackBlack
  Participant

  Jestem w bardzo trudnej sytuacji a nie dawno dowiedziałem się, że aby obniżyć koszty mojego kredytu mogę zrezygnować z ubezpieczenia. Jak to działa i co muszę zrobić?

Przeglądajasz 10 wpisów - od 1 do 10 (z 10)
Odpowiedz do: W jaki sposób odzyskać ubezpieczenie kredytu?
Twoje informacje
JackBlackGłówna › Forum › Pozostałe produkty finansowe › W jaki sposób odzyskać ubezpieczenie kredytu? Otagowane: zwrot ubezpieczenia kredytu This topic has 9 odpowiedzi, 3 głosy, and was last updated 3 miesiące/y, 4 tygodni/e temu by DonFL. Przeglądajasz 10 wpisów - od 1 do 10 (z 10) Autor Wpisy 6 lutego, 2024 o 5:41 pm #961 Reply burgundczykGość Ubezpieczenie kredytu to...Witamy na Forum Oddłużeniowym, najnowocześniejszym forum o oddłużaniu, pomocy prawnej, kredytach i pożyczkach.