Główna Forum Dyskusje ogólne Windykatorzy terenowi.

Przeglądajasz 8 wpisów - od 1 do 8 (z 8)
 • Autor
  Wpisy
 • #1036
  ogiplus
  Gość

  Witam, czy windykator terenowy może nachodzić moich sąsiadów i wspominać o długu? Co mogę zrobić aby temu zapobiec?

  #1049
  bartnik
  Gość

  Dłużnika chronią ogólnie przyjęte zasady współżycia społecznego, ustawa o ochronie danych osobowych, tajemnica bankowa. Pomocne w sytuacji przekroczenia uprawnień windykatora sa przepisy kodeksu wykroczeń i kodeksu karnego.

  #1047
  sofi
  Gość

  Pracownik windykacji terenowej musi działać tylko w ściśle wyznaczonych granicach swoich uprawnień. Windykator terenowy nie ma prawa wejść do prywatnego mieszkania, chyba że sami dobrowolnie go wpuścimy. Nie może też rozmawiać o naszych problemach finansowych z osobami trzecimi, np. sąsiadami czy przełożonymi w miejscu pracy.

  #1048
  mat
  Gość

  Działania podejmowane przez firmy windykacyjne, aby wyegzekwować dług, muszą być zgodne z prawem. Wszelkie podejmowane działania muszą być zatem w granicach prawa, ogólnych zasad współżycia społecznego oraz dobrych obyczajów. Należy pamiętać, że dłużnik też ma prawa.

  #1275
  Silent
  Gość

  Firma windykacyjna, a tym bardziej windykator terenowy, który działa na zlecenie banku lub innego wierzyciela finansowego nie ma większych uprawnień niż zleceniodawca. W przypadku naruszenia norm i uprawnień przysługuje dłużnikowi złożenie skargi do Komisji Nadzoru Finansowego (KNF), która zobligowana jest do rozpatrzenia każdej złożonej skargi. Bank lub firma windykacyjna będą musiały wytłumaczyć się z tego, że ich pracownik w czasie wykonywania obowiązków służbowych łamie obowiązujące prawo.

  #1273
  bruks
  Gość

  Nagminnie windykatorzy działają w sposób niezgodny z prawem licząc na jego nieznajomość przez dłużnika. Podstawą jest wywarcie presji i dyskomfortu psychicznego, często spowodowane zastraszaniem. aby W celu ukrócenia niedozwolonych praktyk wystarczy dać do zrozumienia, iż jako dłużnik zna się swoje prawa. Skuteczną metodą jest nagrywanie rozmów z wcześniejszym uprzedzeniem o tym rozmówcy. W wypadku naruszenia przez windykację norm prawa, powinniśmy niezwłocznie zawiadomić policję lub bezpośrednio prokuraturę składając doniesienie o możliwości popełnienia przestępstwa.

  #1274
  Blueberry
  Gość

  Istotne jest złożenie reklamacji w samej firmie windykacyjnej, najlepiej przy każdym przekroczeniu uprawnień, żądając zaprzestania bezprawnych praktyk. Firma windykacyjna tolerująca rażące zachowanie swoich pracowników może się postawić na takiej samej pozycji na jakiej stawia dłużnika. Można również złożyć doniesienie o takich poczynaniach, danej firmy, do Urzędu Ochrony Konsumenta i Konkurencji.

  #1429
  dr Yes
  Gość

  Sposób wykonywania zawodu windykatora zależny jest od polityki firmy, którą Windykator reprezentuje. Dla większości firm windykacyjnych podstawową zasadą jest nie naruszenie przepisów prawa. Firmy mające profesjonalne podejście do zawodu windykatora są zarejestrowane w Polskim Związku Windykacji, ich działanie warunkują przyjęte przez związek zasady etyki. W pozostałych przypadkach pozostaje konsekwentna obrona praw przysługujących dłużnikowi poprzez reklamacje, skargi oraz możliwość obrony w zakresie prawa.

Przeglądajasz 8 wpisów - od 1 do 8 (z 8)
 • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.
Główna › Forum › Dyskusje ogólne › Windykatorzy terenowi. Otagowane: Windykatorzy terenowi This topic has 7 odpowiedzi, 1 głos, and was last updated 6 months, 2 weeks temu by dr Yes. Przeglądajasz 8 wpisów - od 1 do 8 (z 8) Autor Wpisy 12 listopada, 2022 o 7:33 pm #1036 ogiplusGość Witam, czy windykator terenowy może nachodzić moich sąsiadów...Witamy na Forum Oddłużeniowym, najnowocześniejszym forum o oddłużaniu, pomocy prawnej, kredytach i pożyczkach.