Ustawa o obrocie ziemią – jej wpływ na łatwość uzyskania kredytu?

Ustawa o obrocie ziemią - wady i korzyści.

Ustawa o obrocie ziemią wywołuje niespodziewane dla banków skutki, lecz były one do przewidzenia nawet przed jej wejściem w życie. Klienci banków nie mogą uzyskać kredytu na sfinansowanie budowy domu na działkach rolnych. Dlaczego? Ponieważ nie ma jednoznacznej interpretacji zapisów ustawy, jak i określenia, do których nieruchomości rolnych odwołują się zmienione zapisy ustawy o księgach wieczystych i hipotece. Wiele banków odrzuca więc wnioski o taki kredyt. Wnioskuj o kredyt pod zabezpieczenie –>[reklama]

Uchwalona 14 kwietnia ustawa o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości rolnych miała za zadanie wzmocnić ochronę ziemi rolniczej w Polsce przed wykupem spekulacyjnym i kupowaniem przez ludzi, którzy nie gwarantują, że będzie ona uprawiana. Nowe prawo działa od pierwszego maja i już pojawiły się komplikacje, które nasi specjaliści przewidywali już w trakcie wprowadzania ustawy. Mianowicie:

  1. Po pierwsze Ustawa o obrocie ziemią wpływa także na inne ustawy, zmieniając między innymi zapisy o: księgach wieczystych i hipotece. Przez to pojawiły się problemy w sądach wieczystoksięgowych i bankach. Te ostatnie mają bowiem problem z wpisaniem hipoteki do księgi wieczystej i dlatego wstrzymują udzielanie kredytów lub pożyczek na działki rolne.

Wady ustawy i jej wpływ na ceny działek: [sociallocker] Banki przyjmują na zabezpieczenie kredytów hipotecznych działki przeznaczone pod zabudowę mieszkaniową – czyli działki budowlane, natomiast jeśli chodzi o kredyt pod zabezpieczenie działek rolnych, wymagane jest udokumentowanie przeznaczenia pod zabudowę mieszkaniową na podstawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Po wejściu ustawy banki nie przyjmują jako zabezpieczenie kredytu, nieruchomości, które w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego mają charakter rolny, niezależnie od powierzchni nieruchomości, lub są nawet nie w całości przeznaczone pod użytkowanie rolne.
Jeśli banki nawet przeprowadzą całą procedurę potrzebną do przyznania kredytu, to okazuje się, że wpisania do ksiąg wieczystych odmawia sąd. Tutaj również procedura nie jest do końca ustalona i jednolita.

Teraz natomiast zaczyna się najciekawsze. Banki wprowadzają tzw. rozwiązanie przejściowe. Jakie? Owszem klient może uzyskać kredyt pod zabezpieczenie nieruchomości, ale… jako zabezpieczenie powinien dać inna nieruchomość spełniającą warunki kredytowania 😉 Dziwne? W Polsce wcale nie.

Jaki jest wpływ ustawy na ceny gruntów?

W wyniku tej ustawy inwestycje na terenach rolnych przestaną być opłacalne. Właściciel ziemi będzie musiał ją odrolnić przed sprzedażą – a to może być kłopotliwe i niestety wymaga nakładów finansowych. Rolnicy którzy chcą inwestować kapitał w rozwój gospodarstwa, będą mieli mniej kapitału, więc gdyby chcieli uzyskać finansowanie trudniej im będzie dać zabezpieczenie kredytu. Z kolei ci rolnicy, których dzieci są na studiach w dużych miastach, traktują gospodarstwa jako zabezpieczenie emerytalne. [/sociallocker]

Masz dodatkowe pytania w temacie: Ustawa o obrocie ziemią co oznacza jej zmiana? Zostaw komentarz, dzięki czemu uzyskasz pomoc jednego z ekspertów, możesz również nawiązać kontakt z Forumowiczami i wymienić poglądy i opinie tutaj: Forum.

4.6/5 - (5 votes)
https://forum-oddluzanie.pl/wp-content/uploads/2016/05/Ustawa-o-obrocie-ziemią-wady-i-korzyści..jpghttps://forum-oddluzanie.pl/wp-content/uploads/2016/05/Ustawa-o-obrocie-ziemią-wady-i-korzyści.-150x150.jpgEdiKredytPożyczki prywatnepożyczki pod zastaw grutnów rolnych,Ustawa o obrocie ziemiąUstawa o obrocie ziemią - jej wpływ na łatwość uzyskania kredytu? Ustawa o obrocie ziemią wywołuje niespodziewane dla banków skutki, lecz były one do przewidzenia nawet przed jej wejściem w życie. Klienci banków nie mogą uzyskać kredytu na sfinansowanie budowy domu na działkach rolnych. Dlaczego? Ponieważ nie ma jednoznacznej interpretacji...Witamy na Forum Oddłużeniowym, najnowocześniejszym forum o oddłużaniu, pomocy prawnej, kredytach i pożyczkach.