Dane osobowe. Co mogłyby urzędy, pracodawcy i rejestry dłużników razem? Studium przypadku.

Swego czasu w USA głośna była sprawa jakoby Biuro raportowania kredytowego Equifax (podobne do Biura Informacji Kredytowej w Polsce lub Krajowego Rejestru Długów), przy pomocy tysięcy działów w całym kraju, zebrało to, co może być najpotrzebniejszą i najprywatniejszą bazą danych osobowych Amerykanów stworzoną kiedykolwiek Zawierała ona 190 milionów dokumentów dotyczących zatrudnienia i płac obejmujących więcej niż 30% dorosłych Amerykanów.
Niektóre informacje z mało znanej bazy danych, stworzonej przez firmę Equifax o nazwie The Work Number, są sprzedawane komornikom, firmom świadczącym usługi finansowe i innym podmiotom.

W czasie gdy mówi się o ogromnym naruszeniu prywatności przez Facebook, takie informacje mogłyby stanowić jeszcze większe wtargnięcie w naszą prywatność, legalne i nikt nie wiedziałby, że to się dzieje. Pomimo wszystkich informacji, którymi dzielimy się z mediami społecznościowymi i stronami internetowymi, gdzie wszystkie nasze dane, które znamy, gromadzą o nas firmy, jedna informacja jest nadal święta dla większości ludzi: wysokość zarobków. W końcu kto by opublikował swoją pensję jako status na Facebooku lub na Twitterze?

Raport BIK, BIG, KRD
Co gdyby pracodawcy, podawali informacje o zarobkach do rejestrów dłużników, firmom świadczącym usługi finansowe, komornikom, firmom windykacyjnym i innym?

Teoretycznie gdyby informacje o wynagrodzeniu każdego pracownika były jawne i sprzedawane lub przekazywane przez pracodawców, pośrednikom finansowym, Biurom Informacji Gospodarczej i Kredytowej, urzędom i innym, baza danych byłaby tak szczegółowa, że ​​zawierała informacje o wypłatach a także innych informacjach związanych z zasobami ludzkimi, takich jak opieka zdrowotna, posiadane ubezpieczenia, informacje o składanych wnioskach o zasiłek dla bezrobotnych itp – posiadalibyśmy najpotężniejszą wiedzą dostępną dla banków, komorników, windykatorów, urzędników itp.

W jaki sposób Equifax otrzymała tak poufne dane? Dzięki chętnej pomocy tysięcy amerykańskich firm, agencji rządowych, w tym pracowników Departamentu Obrony, szkół, szpitali itp. Wiele z nich pozwalało wykorzystywać Equifax swoje dane bezpośrednio, więc to biuro informacji kredytowej mogło zawsze mieć najnowsze informacje o zatrudnieniu. Equifax doprowadziło do sytuacji gdzie przekazywanie danych osobowych swoich pracowników firmy traktowały jako przywilej. Patrz Facebook.

Equifax sprzedaje niektóre z tych danych stronom trzecim, w tym komornikom i innym firmom świadczącym usługi finansowe i windykacyjne.

Co gdyby takie informacje były dostępne na polskim rynku (o ile już nie są)?

Czy polscy pracodawcy, pracownicy, konsumenci mają świadomość jak cenne sa ich dane? Konsumenci dają stronom trzecim prawo dostępu do danych „w momencie składania wniosku” o kredyt i pozwolenia na zaciągnięcie inforamacji z raportu BIK. W tej chwili jest tak, że konsument przyznaje wierzycielom i wyznaczonym przez nich windykatorom i komornikom prawa do weryfikacji zatrudnienia w przypadku niewywiązania się przez konsumenta ze swojego zobowiązania.

Dane dla windykatorów, komorników, urzędów i innych pracodawców.

A gdyby w przyszłości firmy nadawały numer identyfikacyjny pracownikom i przekazywały go do jednej olbrzymiej bazy?
Dla pracodawcy i jego firmy byłaby to łatwiejsza weryfikacja pracownika, gdy ten pracownik stara się o nową pracę. Nie jest to również kosztowne sprawdzenie w dziale zasobów ludzkich olbrzymiej bazy i pozwala firmie w łatwy sposób zidentyfikować kontrahenta lub pracownika, jeśli ten ma coś złego na sumieniu. W Polsce już pojawiają się prywatne firmy jak KRD, które stają się właścicielami wielu danych osobowych. Niestety nadal świadomość społeczna takich czynności jest niewielka. Mało kto wie, że firmy prywatne posiadają nasze dane, bez naszej wiedzy, a najgorsze, że zupełnie legalnie. Obracają nimi i udostępniają.

Korzyści z braku prywatności?

Wskazany w akapicie powyżej numer identyfikacyjny może zapewnić również potencjalnym właścicielom nieruchomości łatwy sposób sprawdzenia dochodu wnioskodawcy. Na podstawie jednorazowego kodu dostępu, właściciel wynajmowanego mieszkania mógłby sprawdzić, czy potencjalny lokator naprawdę może sobie pozwolić na mieszkanie.

Czy uzyskanie prywatnych informacji mogłoby być dostępne dla każdego? Nie. Należałoby dać komuś upoważnienie do uzyskania informacji o dochodach.
Pracodawcy bez problemu i formalności, mogliby zapisywać się do serwisu, i bardzo szczegółowo informować pracowników, że ich dane są bezpieczne i tajne.

Co z urzędnikami państwowymi?

Jakie mogłoby być nasze zdumienie gdyby komornik uzyskał informacje na temat naszych zarobków? Nie jest tak łatwo ocenić, czy komornicy powinni otrzymywać dostęp do takich raportów konsumenckich a w szczególności dostęp do naszej historii pracy i dochodu.

Jak wyglądało to w USA? Equifax poza odsprzedażą danych oferowało również „monitorowanie portfela” dla firm finansowych, które mogłby chcieć sprzedawać swoje produkty konsumentom … lub uzyskać wczesne ostrzeżenie o osobie, która wkrótce może znaleźć się w kłopotach finansowych. Nazywa to „proaktywnym zarządzaniem ryzykiem”.

„Numer roboczy jest częścią naszej usługi weryfikacji zatrudnienia i dochodów, zapewnia ciągłe śledzenie zmian w portfelu klienta, dostarczanych na żądanie zgodnie z harmonogramem”. Po prostu wysyłasz portfel kont klientów lub klienta, a system wykonuje resztę. Wykorzystanie numeru identyfikacyjnego, pozwala być na bieżąco ze zmianami w zatrudnieniu pracowników, może zwiększyć zdolność firmy do minimalizowania ryzyka przy maksymalizacji potencjału produktów i usług.

Czy twoje dane są bezpieczne?

Wielu Polaków nadal nie podejrzewa, że telekomy, banki, firmy pożyczkowe czy tzw. chwilówki i inne firmy oddają dane osobowe swoich klientów do biura informacji gospodarczej i kredytowej, a nawet sa zszokowani gdy się tego dowiadują. Na podstawie cesji firmy przekazują dług w obsługę firmy zewnętrznej np. Kruk, GetBack, Prokura, itp., która następnie dokonuje windykacji zadłużenia.

To przerażające, że wielu specjalistów w branży finansowej i doradczej nie wie w jaki sposób przetwarzane sa takie dane, i że w ogóle sa przetwarzane i udostępniane.

Tajne dane?

Ostatnio brokerzy danych są pod obserwacją w Waszyngtonie. Są dwa odrębne dochodzenia Kongresu w tej branży, a Federalna Komisja Handlu ogłosiła w grudniu, że rozpoczęła dochodzenie w sprawie sposobu, w jaki brokerzy uzyskują swoje informacje. Wiele uwagi poświęcono wykorzystywaniu raportów kredytowych przez departamenty zasobów ludzkich w ostatnich latach, a Kongres dawał osobom ubiegającym się o pracę specjalne prawa i przywileje, gdy raport kredytowy jest wykorzystywany podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Zwróćmy uwagę, ze również w Polsce istenieją firmy zwane brokerami danych. Należy mieć świadomość, że nasze dane mogą wyciekać w różny sposób.

Wprowadzając specjaliny numer identyfikacyjny dla pracownika, na wzór USA, powinny istnieć szczególne ograniczenia w zakresie sposobu wykorzystania raportów wynagrodzeń przy podejmowaniu decyzji o zatrudnieniu. Ale na pewno muszą powstać ograniczenia dotyczące sposobu przetwarzania informacji dotyczących naszych wynagrodzeń do celów innych niż zatrudnienie.

Jak to wygląda w Polsce a jak powinno wyglądać?

5/5 - (18 votes)
https://forum-oddluzanie.pl/wp-content/uploads/2018/04/Raport-BIK-BIG-KRD.pnghttps://forum-oddluzanie.pl/wp-content/uploads/2018/04/Raport-BIK-BIG-KRD-150x150.pngfranzRPomoc dla zadłużonychBiuro Informacji Kredytowej,Krajowy Rejestr Dłużników,KRDDane osobowe. Co mogłyby urzędy, pracodawcy i rejestry dłużników razem? Studium przypadku. Swego czasu w USA głośna była sprawa jakoby Biuro raportowania kredytowego Equifax (podobne do Biura Informacji Kredytowej w Polsce lub Krajowego Rejestru Długów), przy pomocy tysięcy działów w całym kraju, zebrało to, co może być najpotrzebniejszą i najprywatniejszą...Witamy na Forum Oddłużeniowym, najnowocześniejszym forum o oddłużaniu, pomocy prawnej, kredytach i pożyczkach.