Co to jest BIK (Biuro Informacji Kredytowej) i KRD (Krajowy Rejestr Dłużników)?

Czyszczenie BIK i KRD

Biuro Informacji Kredytowej S.A. (BIK) – instytucja, której zadaniem jest gromadzenie, integrowanie i udostępnianie danych dotyczących historii kredytowej klientów banków, oraz Skoków. Dane jakie są rejestrowane to pozytywne oraz negatywne informacje na temat spłacanych zobowiązań, a tworzona w ten sposób historia kredytowa jest instrumentem mogącym służyć uwiarygadnianiu klienta banku. Poza tym dodatkowym narzędziem dostarczanym przez BIK jest tzw. scoring kredytowy, czyli nic innego jak ocena punktowa.

Krajowy Rejestr Dłużników.

Kolejna instytucja monitorująca historię kredytową jest KRD. Krajowy Rejestr Dłużników zajmuje się przyjmowaniem, przechowywaniem oraz udostępnianiem informacji i danych gospodarczych – są to zarówno dane o zadłużeniu, jak i terminowym wywiązywaniu się ze zobowiązań przez firmy i konsumentów. Informacje o dłużnikach przekazywać do biura mogą nie tylko przedsiębiorcy. Możliwość wpisu o niesolidnych płatnikach mają również gminy i ich jednostki organizacyjne oraz osoby fizyczne, które jednak aby to uczynić, muszą posiadać tytuł  wykonawczy  (na przykład wyrok sądu z klauzulą wykonalności). Działalność Krajowego Rejestru Długów nadzoruje Ministerstwo Rozwoju. Czyszczenie rejestrów jest regulowane przez prawo bankowe.

Czyszczenie rejestrów, fakty i mity?

Aby wyczyścić swój rejestr BIK należy spełnić kilka warunków. Jeżeli kredyt bankowy został spłacony, należy złożyć wniosek o wycofanie zgody na przetwarzanie danych osobowych, która jest konieczna w momencie zawierania kredytu. Jeżeli historia kredytowa jest pozytywna (raty były spłacane w terminie) można się o to pokusić.

Natomiast po co usuwać pozytywne informacje? Raty spłacane terminowo świadczą o wiarygodności oraz rzetelności klienta. Natomiast, jeżeli mamy do czynienia z negatywną historią z BIK czy KRD takie dane mogą zostać usunięte dopiero po upływie okresu 5 lat. Należy pamiętać, że właścicielem danych osobowych jest bank, który udzielił kredytu i to tam należy składać wnioski o usunięcie wpisów z ww rejestrów. Pojawia się również pytanie czy warto wyczyścić BIK. Okazuję się, że niekoniecznie. Jeżeli posiadamy zarówno pozytywne, jak i negatywne wpisy w rejestrach jest to dużo bardziej korzystne niż bycie anonimowym klientem dla Banku. Bank woli wiedzieć komu udziela kredytu, niż udzielić go osobie, która nie posiada żadnej historii, jeżeli chodzi o zobowiązania bankowe. Należy pamiętać, że historia kredytowa weryfikuje szanse na otrzymanie kolejnego kredytu.

Masz dodatkowe pytania w temacie: BIK i KRD, zakazane listy dłużników? Zostaw komentarz, dzięki czemu uzyskasz pomoc jednego z ekspertów, możesz również nawiązać kontakt z Forumowiczami i wymienić poglądy i opinie tutaj: Forum

5/5 - (1 vote)
https://forum-oddluzanie.pl/wp-content/uploads/2016/04/BIK-i-KRD.pnghttps://forum-oddluzanie.pl/wp-content/uploads/2016/04/BIK-i-KRD-150x150.pngEdiKredytBIK i BIGBiuro Informacji Gospodarczej,Biuro Informacji Kredytowej,Krajowy Rejestr DłużnikówCo to jest BIK (Biuro Informacji Kredytowej) i KRD (Krajowy Rejestr Dłużników)? Biuro Informacji Kredytowej S.A. (BIK) – instytucja, której zadaniem jest gromadzenie, integrowanie i udostępnianie danych dotyczących historii kredytowej klientów banków, oraz Skoków. Dane jakie są rejestrowane to pozytywne oraz negatywne informacje na temat spłacanych zobowiązań, a tworzona w ten sposób...Witamy na Forum Oddłużeniowym, najnowocześniejszym forum o oddłużaniu, pomocy prawnej, kredytach i pożyczkach.