Czy to już zreformowane i zinformatyzowane urzędy? Studium przypadku EKUZ.  

EKUZ: Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, czym jest kto potrzebuje i czy warto wyrobić?

Gdy pojawia się tematyka wakacji oraz długich weekendów w tym takich jak weekend majowy pojawia się tematyka ubezpieczenia na terenie Unii Europejskiej. W takim właśnie przypadku przyda się karta EKUZ. Ważność takiego dokumentu to 12 miesięcy z możliwością przedłużenia i opłat. Dla osób, które znajdują się na emeryturze czy rencie okres ten wynosi 5 lat. Karta wydawana jest bezpłatnie przez oddziały wojewódzkie NFZ. Otrzymuje ją każdy członek rodziny – osobno rodzic, osobno dziecko; jest ważna sześć miesięcy. Ważne, że brak karty EKUZ wiąże się z płatnościami za koszty leczenia, gdyż każdy pacjent traktowany jest jako pacjent prywatny.

EKUZ, Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego
Kilka podstawowych informacji na temat Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego:

  • Karta wydawana jest bezpłatnie i potwierdza prawo do korzystania na koszt NFZ z niezbędnych świadczeń zdrowotnych w czasie tymczasowego pobytu na terenie innego państwa członkowskiego UE/EFTA. Należy jednak pamiętać, że w niektórych krajach pewne świadczenia są płatne i inne nie.
  • Karta EKUZ jest ważna 12 miesięcy z możliwością bezpłatnego przedłużenia.
  • Karta gwarantuje nam, że w kraju, do którego się wybieramy, otrzymamy bezpłatnie te same świadczenia, jak jego mieszkańcy.

Dla kogo karta EKUZ?

Zasada traktowania jak obywatel danego kraju, którym się znajdujemy. Paweł Kalinowski z mazowieckiego oddziału NFZ: „Systemy opieki zdrowotnej w poszczególnych państwach członkowskich różnią się i na przykład za coś, za co u nas pacjent nie płaci, przebywając w innym kraju, będzie musiał zapłacić. I odwrotnie. Wszędzie, i o tym warto pamiętać, zapłacimy za koszty transportu medycznego i tu warto pomyśleć o dodatkowym ubezpieczeniu”.

Karta wyrabiana jest natychmiast, jednak w sezonach urlopowych warto uzbroić się w cierpliwość. Największe zainteresowanie kartami odnotowywane jest od maja do sierpnia. W te miesiące ilość miejsc (okienek), w których możemy wyrobić kartę ulega zdecydowanemu powiększeniu. Pamiętajmy: Im bliżej wakacji, tym więcej chętnych, by ją posiadać.

Kiedy przydaje się EKUZ?

Porty lotnicze gotowe na EKUZ. Przykłady.

EKUZ zapewnia poczucie komfortu i bezpieczeństwa: jeśli będziemy zmuszeni skorzystać z pomocy medycznej podczas pobytu w krajach UE i wylegitymujemy się kartą, zostaniemy potraktowani tak jak osoby ubezpieczone danego państwa.

Pasażerowie wybierający się na majówkę z Międzynarodowego Portu Lotniczego Katowice znów będą mogli odebrać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego tuż przed odlotem.

W ubiegłym roku podczas trzydniowego dyżuru pracownicy Śląskiego OW NFZ wydali Europejskie Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego ponad 700 podróżującym. Dla pasażerów była to okazja do uzupełnienia bagażu o ten niezwykle ważny ze zdrowotnego punktu widzenia dokument.

Wyruszający w podróż pasażerowie Międzynarodowego Portu Lotniczego Katowice w Pyrzowicach w dniach 23-27 kwietnia 2018 r. (w godz. 10.00-14.00) będą mogli odebrać EKUZ w stanowisku Śląskiego OW NFZ, które stanie w Terminalu B lotniska. Zawsze miejmy przy sobie dowód osobisty lub paszport! Wtedy wystarczy jedynie wypełnić wniosek.

Gdzie najczęściej korzystaliśmy z EKUZ w 2017r.?

Najwięcej faktur za przypadki medyczne osób ubezpieczonych w mazowieckim oddziale NFZ, bo aż 36 741 na kwotę 59 698 646 zł, wystawiono w Niemczech. Na drugim miejscu jest Austria. Tu wystawiono 2577 faktur na kwotę 3 570 140 zł. Trzecie miejsce to Włochy, gdzie wystawiono 1819  faktur na kwotę 1 550 272 zł. Świadczyć to może o wycieczkowych preferencjach naszych rodaków 😉

Na kolejnych pozycjach znajdują się Hiszpania (1291 faktur, 673 064 zł), z opieki medycznej Polacy często korzystali też w Czechach (941 faktur, 777 664 zł), w Szwajcarii (685 faktur, 1 699 416 zł) oraz we Francji (620 faktur na 4 056 159 zł).

Za leczenie osób ubezpieczonych w innych państwach, a leczonych na Mazowszu, najwięcej faktur trafiło do Niemiec (24 331 faktur na łączną kwotę 5 450 115 zł). Druga w kolejności jest Wielka Brytania (11 411 faktur, 4 053 602 zł), a trzecia Norwegia (10 162 faktury, 1 736 034 zł). Dalej w zestawieniu są Szwecja (2 744 faktury, 777 499 zł), Włochy (2 839 faktur, 1 132 971 zł) i Dania (2 648 faktur, 759 481 zł).

Orientacyjna kwota faktur za 2017 rok powinna opiewać na kwotę 120 mln zł – mówi Paweł Kalinowski z Zespołu Prasowego OW NFZ Mazowsze. Każda faktura jest wystawiana za zdarzenie medyczne.

Czy nasze urzędy są już na dobre zinformatyzowane i zintegrowane z wymaganiami europejskimi? EKUZ w Niemczech  stanowi element karty krajowej. Karta jest wyposażona w chip z informacjami umożliwiającymi weryfikacje uprawnień w systemie karty krajowej.

Czy nas na to stać czy przyjdzie nam jeszcze poczekać?  

0 0 votes
Article Rating
https://forum-oddluzanie.pl/wp-content/uploads/2018/04/EKUZ.jpghttps://forum-oddluzanie.pl/wp-content/uploads/2018/04/EKUZ-150x150.jpgElka500UbezpieczeniaEKUZ,Europejska Karta Ubezpieczenia ZdrowotnegoCzy to już zreformowane i zinformatyzowane urzędy? Studium przypadku EKUZ.   EKUZ: Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, czym jest kto potrzebuje i czy warto wyrobić? Gdy pojawia się tematyka wakacji oraz długich weekendów w tym takich jak weekend majowy pojawia się tematyka ubezpieczenia na terenie Unii Europejskiej. W takim właśnie przypadku przyda...Witamy na Forum Oddłużeniowym, najnowocześniejszym forum o oddłużaniu, pomocy prawnej, kredytach i pożyczkach.