Czy to już zreformowane i zinformatyzowane urzędy? Studium przypadku EKUZ.  

EKUZ: Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, czym jest kto potrzebuje i czy warto wyrobić?

Gdy pojawia się tematyka wakacji oraz długich weekendów w tym takich jak weekend majowy pojawia się tematyka ubezpieczenia na terenie Unii Europejskiej. W takim właśnie przypadku przyda się karta EKUZ. Ważność takiego dokumentu to 12 miesięcy z możliwością przedłużenia i opłat. Dla osób, które znajdują się na emeryturze czy rencie okres ten wynosi 5 lat. Karta wydawana jest bezpłatnie przez oddziały wojewódzkie NFZ. Otrzymuje ją każdy członek rodziny – osobno rodzic, osobno dziecko; jest ważna sześć miesięcy. Ważne, że brak karty EKUZ wiąże się z płatnościami za koszty leczenia, gdyż każdy pacjent traktowany jest jako pacjent prywatny.

EKUZ, Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego
Kilka podstawowych informacji na temat Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego:

  • Karta wydawana jest bezpłatnie i potwierdza prawo do korzystania na koszt NFZ z niezbędnych świadczeń zdrowotnych w czasie tymczasowego pobytu na terenie innego państwa członkowskiego UE/EFTA. Należy jednak pamiętać, że w niektórych krajach pewne świadczenia są płatne i inne nie.
  • Karta EKUZ jest ważna 12 miesięcy z możliwością bezpłatnego przedłużenia.
  • Karta gwarantuje nam, że w kraju, do którego się wybieramy, otrzymamy bezpłatnie te same świadczenia, jak jego mieszkańcy.

Dla kogo karta EKUZ?

Zasada traktowania jak obywatel danego kraju, którym się znajdujemy. Paweł Kalinowski z mazowieckiego oddziału NFZ: „Systemy opieki zdrowotnej w poszczególnych państwach członkowskich różnią się i na przykład za coś, za co u nas pacjent nie płaci, przebywając w innym kraju, będzie musiał zapłacić. I odwrotnie. Wszędzie, i o tym warto pamiętać, zapłacimy za koszty transportu medycznego i tu warto pomyśleć o dodatkowym ubezpieczeniu”.

Karta wyrabiana jest natychmiast, jednak w sezonach urlopowych warto uzbroić się w cierpliwość. Największe zainteresowanie kartami odnotowywane jest od maja do sierpnia. W te miesiące ilość miejsc (okienek), w których możemy wyrobić kartę ulega zdecydowanemu powiększeniu. Pamiętajmy: Im bliżej wakacji, tym więcej chętnych, by ją posiadać.

Kiedy przydaje się EKUZ?

[sociallocker] Oczywiście EKUZ przydaje się w sytuacjach wypadków natomiast, często wystarczy, że otrzyma się prostą pomoc medyczną a EKUZ jest potrzebne. Wtedy taką pomoc można otrzymać za darmo.

Oczywiście popularność karty EKUZ stale rośnie. 2017 r. również był rekordowy NFZ wydał blisko 3,9 mln kart EKUZ. To prawie 30 proc. więcej niż w roku 2016 i o 750 tys. więcej niż w 2015.

Co z uczniami, studentami? Każdy, kto stara się o kartę EKUZ i jest zgłoszony do ubezpieczenia rodzica jako uczeń lub student, musi załączyć do wniosku kopię aktualnej legitymacji. [/sociallocker]

Porty lotnicze gotowe na EKUZ. Przykłady.

EKUZ zapewnia poczucie komfortu i bezpieczeństwa: jeśli będziemy zmuszeni skorzystać z pomocy medycznej podczas pobytu w krajach UE i wylegitymujemy się kartą, zostaniemy potraktowani tak jak osoby ubezpieczone danego państwa.

Pasażerowie wybierający się na majówkę z Międzynarodowego Portu Lotniczego Katowice znów będą mogli odebrać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego tuż przed odlotem.

W ubiegłym roku podczas trzydniowego dyżuru pracownicy Śląskiego OW NFZ wydali Europejskie Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego ponad 700 podróżującym. Dla pasażerów była to okazja do uzupełnienia bagażu o ten niezwykle ważny ze zdrowotnego punktu widzenia dokument.

Wyruszający w podróż pasażerowie Międzynarodowego Portu Lotniczego Katowice w Pyrzowicach w dniach 23-27 kwietnia 2018 r. (w godz. 10.00-14.00) będą mogli odebrać EKUZ w stanowisku Śląskiego OW NFZ, które stanie w Terminalu B lotniska. Zawsze miejmy przy sobie dowód osobisty lub paszport! Wtedy wystarczy jedynie wypełnić wniosek.

Gdzie najczęściej korzystaliśmy z EKUZ w 2017r.?

Najwięcej faktur za przypadki medyczne osób ubezpieczonych w mazowieckim oddziale NFZ, bo aż 36 741 na kwotę 59 698 646 zł, wystawiono w Niemczech. Na drugim miejscu jest Austria. Tu wystawiono 2577 faktur na kwotę 3 570 140 zł. Trzecie miejsce to Włochy, gdzie wystawiono 1819  faktur na kwotę 1 550 272 zł. Świadczyć to może o wycieczkowych preferencjach naszych rodaków 😉

Na kolejnych pozycjach znajdują się Hiszpania (1291 faktur, 673 064 zł), z opieki medycznej Polacy często korzystali też w Czechach (941 faktur, 777 664 zł), w Szwajcarii (685 faktur, 1 699 416 zł) oraz we Francji (620 faktur na 4 056 159 zł).

Za leczenie osób ubezpieczonych w innych państwach, a leczonych na Mazowszu, najwięcej faktur trafiło do Niemiec (24 331 faktur na łączną kwotę 5 450 115 zł). Druga w kolejności jest Wielka Brytania (11 411 faktur, 4 053 602 zł), a trzecia Norwegia (10 162 faktury, 1 736 034 zł). Dalej w zestawieniu są Szwecja (2 744 faktury, 777 499 zł), Włochy (2 839 faktur, 1 132 971 zł) i Dania (2 648 faktur, 759 481 zł).

Orientacyjna kwota faktur za 2017 rok powinna opiewać na kwotę 120 mln zł – mówi Paweł Kalinowski z Zespołu Prasowego OW NFZ Mazowsze. Każda faktura jest wystawiana za zdarzenie medyczne.

Czy nasze urzędy są już na dobre zinformatyzowane i zintegrowane z wymaganiami europejskimi? EKUZ w Niemczech  stanowi element karty krajowej. Karta jest wyposażona w chip z informacjami umożliwiającymi weryfikacje uprawnień w systemie karty krajowej.

Czy nas na to stać czy przyjdzie nam jeszcze poczekać?  

5/5 - (16 votes)
https://forum-oddluzanie.pl/wp-content/uploads/2018/04/EKUZ.jpghttps://forum-oddluzanie.pl/wp-content/uploads/2018/04/EKUZ-150x150.jpgElka500UbezpieczeniaEKUZ,Europejska Karta Ubezpieczenia ZdrowotnegoCzy to już zreformowane i zinformatyzowane urzędy? Studium przypadku EKUZ.   EKUZ: Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, czym jest kto potrzebuje i czy warto wyrobić? Gdy pojawia się tematyka wakacji oraz długich weekendów w tym takich jak weekend majowy pojawia się tematyka ubezpieczenia na terenie Unii Europejskiej. W takim właśnie przypadku przyda...Witamy na Forum Oddłużeniowym, najnowocześniejszym forum o oddłużaniu, pomocy prawnej, kredytach i pożyczkach.