Monika zapytał 3 miesiące temu

Dzień dobry, moja mama trzy lata temu przepisała na mnie gospodarstwo rolne i dom jestem współwłaścicielem razem z ciocią.  W sierpniu zeszłego roku złożyła wniosek o upadłość konsumencką, w lutym tego roku została ogłoszona upadłość. Syndyk chce złożyć skargę pauliańską. Jak mogę się przed nią bronić?  Dług mamy to ok.90 tys. Mama chce teraz złożyć wniosek o umorzenie upadłości konsumenckiej. Czy w takiej sytuacji też skąd się tą skargę? Mama przepisała na mnie gospodarstwo tylko dlatego żeby dostać rentę rodzinną z KRUS po mnie ponieważ przestałam się uczyć,a ja ją miałam po zmarłym ojcu, dzięki temu moja mama przeszła na rentę 7 lat wcześniej.  Nic nie wiedziałam o jej długach, dowiedziałam się dopiero parę miesięcy po przepisaniu, kiedy zaczęła się pandemia,  a o tak nie o wszystkich ponieważ mama kłamała że to pomyłka, albo że to już prawie końcówka. Przyznała mi się dopiero jakiś rok później.

5/5 - (1 vote)
2 odpowiedzi
Kip odpowiedział 1 rok temu

Skarga pauliańska to narzędzie, które może zostać wykorzystane w sytuacji, gdy wierzyciel uważa, że dłużnik działał z zamiarem oszukania go. Skarga ta ma na celu unieważnienie czynności prawnej, która została dokonana przez dłużnika w celu zabezpieczenia swoich interesów kosztem wierzycieli.
Jeśli wierzyciel złoży skargę pauliańską, sąd bada okoliczności dokonania danej czynności prawnej. Jeśli stwierdzi, że czynność ta została dokonana w celu oszukania wierzycieli, może ją unieważnić. W takim przypadku dłużnik będzie zmuszony do zwrócenia wierzycielom środków.

5/5 - (1 vote)
Mamrot99 odpowiedział 1 rok temu

Celem takiej skargi jest ochrona interesów wierzycieli przed nieuczciwymi działaniami dłużników. Jednakże nie każda czynność dokonana przez dłużnika będzie mogła zostać unieważniona za pomocą skargi pauliańskiej. Musi istnieć przesłanka, że dłużnik działał w sposób celowy i z premedytacją, w celu oszukania wierzycieli.

5/5 - (2 votes)
Twoja odpowiedź

2 + 15 =

MonikaForum-Oddluzanie: pytania i odpowiedzi › Kategoria: Pomoc zadłużonym › Skarga pauliańska 0 Dobre Słabe Monika zapytał 3 miesiące temu Dzień dobry, moja mama trzy lata temu przepisała na mnie gospodarstwo rolne i dom jestem współwłaścicielem razem z ciocią.  W sierpniu zeszłego roku złożyła wniosek o upadłość konsumencką, w lutym tego roku została ogłoszona upadłość....Witamy na Forum Oddłużeniowym, najnowocześniejszym forum o oddłużaniu, pomocy prawnej, kredytach i pożyczkach.