Skarga na opis i oszacowanie.. czyli ostatnia linia obrony przed licytacją własności.
Skarga na opis i oszacowanie.. czyli ostatnia linia obrony przed licytacją własności.
Posiadając nieruchomość i mając niespłacone zobowiązania, może dojść do sytuacji, że komornik na pokrycie naszych zobowiązań zainteresuje się zlicytowaniem naszej własności dla zaspokojenia potrze wierzyciela.
Co wtedy? W momencie kiedy dochodzi do takiej sytuacji nastąpi opis i oszacowanie posiadanego przez nas majątku. Nie znaczy to jednak, że już straciliśmy swoja nieruchomość. Oszacowania nieruchomości dokonuje powołany przez komornika biegły. Celem opisu i oszacowania nieruchomości jest stworzenie podstawy do ustalenia ceny wywołania, a pośrednio ceny sprzedaży nieruchomości.
Oszacowanie powinno być rzetelne i odpowiadać rzeczywistej wartości nieruchomości. W przypadku, kiedy opis i oszacowanie nieruchomości nie odpowiada rzeczywistej wartości nieruchomości na dzień licytacji, można żądać sporządzenia dodatkowego opisu i oszacowania przykładowo: w stanie nieruchomości zaszły zmiany związane ze zwiększeniem stopnia zaawansowania prac budowlanych budynku mieszkalnego.
Biegły, dokonując czynności oszacowania, podaje osobno wartość nieruchomości, budowli i innych urządzeń, przynależności i pożytków oraz osobno wartość całości, jak również wartość części nieruchomości, została wydzielona celem wystawienia oddzielnie na licytację.
Wartości powyższe należy podać tak z uwzględnieniem, jak i bez uwzględnienia praw, które pozostają w mocy bez zaliczenia na cenę nabycia, oraz wartości praw nie określonych sumą pieniężną obciążających nieruchomość, w szczególności świadczeń z tytułu takich praw. Biegły przystępując do sporządzania operatu szacunkowego dokonuje wyboru metody szacowania wartości nieruchomości zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 21 września 2004 r. w sprawie wyceny nieruchomości i sporządzania operatu szacunkowego.
Wycenę poprzedza analiza rynku nieruchomości w zakresie uzyskiwanych cen, stawek czynszów oraz warunków zawarcia transakcji. Zgodnie z powołanym rozporządzeniem do określenia wartości stosuje się podejście porównawcze albo podejście dochodowe. Biegły dokonując wyboru metody szacowania jest zawsze zobowiązany uzasadnić w opinii swój wybór metody. Środkami zaskarżenia opisu i oszacowania są skarga na czynności komornika oraz zażalenie na postanowienie sądu wydane w wyniku rozpoznania skargi.
Skargę na czynność komornika wnosi się w terminie 14 dni od daty ukończenia opisu i oszacowania, jeśli obu czynności komornik dokonywał jednocześnie, a uczestnicy byli o nich prawidłowo zawiadomieni. Dla uczestników nieobecnych przy opisie i oszacowaniu, ale prawidłowo zawiadomionych o jego terminie zgodnie z art. 945 § 1 KPC termin do wniesienia skargi na czynności komornika biegnie od chwili podpisania przez komornika protokołu opisu i oszacowania.
Jeżeli zaś jakiś znany uczestnik postępowania nie został zawiadomiony o terminie opisu i oszacowania, to na podstawie art. 763 KPC komornik powinien zawiadomić o ukończeniu tej czynności i wówczas termin do wniesienia skargi liczy się od dnia powiadomienia ich o ukończeniu czynności.
Obowiązujące od 3 maja 2012 r. przepisy wprowadzają zasadę, że jeżeli opis i oszacowanie nie zostały ukończone w terminie podanym w zawiadomieniu, wówczas komornik o ukończeniu opisu i oszacowania musi indywidualnie zawiadomić znanych mu uczestników. Legitymowaną osobą do wniesienia skargi jest osoba mająca interes prawny w zaskarżaniu czynności. Legitymacji nie mają współwłaściciele nieruchomości w razie skierowania egzekucji do jej ułamkowej części. Po wniesieniu ww skargi należy niezwłocznie podjąć negocjacje z wierzycielem w celu polubownego załatwienia sprawy i dogadaniu się aby spłacać zobowiązanie.
Skarga na opis i oszacowanie podlega opłacie w wysokości 100 zł.
Masz dodatkowe pytania w temacie: Skarga na opis i oszacowanie? Zostaw komentarz, dzięki czemu uzyskasz pomoc jednego z ekspertów, możesz również nawiązać kontakt z Forumowiczami i wymienić poglądy i opinie tutaj: Forum
Witam,
Chciałabym zapytać jak, gdzie i w jakiej formie złożyć taką skargę na czynność komornika?
Ile czeka się na decyzję w takiej sprawie?
Co mam zrobić, jeśli nie stać mnie na opłatę za czynności biegłego, a wcześniejsza wycena wydaje mi się mocno zaniżona?
Przeczytałem w artykule, że „Skargę na czynność komornika wnosi się w terminie 14 dni od daty ukończenia opisu i oszacowania”. Co jeśli minęło już 14 dni? Nie mogę już się odwołać? Czy sprawa „przepadła”?
Witam, jestem również w podobnej sytuacji i słyszałam że jeśli zgłosi się skargę na opis i oszacowanie dobrze jest dążyć również do porozumienia z wierzycielem na wniosek którego prowadzona jest licytacja. czy to prawda? Czy to dobre wyjście z sytuacji? Proszę o radę.
A co jeśli ta wycena jest w mojej ocenie zbyt wysoka? Też można złożyć taką skargę?
Niestety nie mogę być przy opisie u komornika. Czy w związku z tym wyśle mi on jakiś protokół???
Te 14 dni oznaczają 14 dni roboczych czy kalendarzowych?
Wczoraj został ogłoszony termin licytacji mojego domu. Jednak w ostatnim czasie wykonaliśmy wraz z mężem remont, który zwiększył jego wartość. Czy mogę wstrzymać licytację zgłaszając skargę na opis i oszacowanie?
Czy jest jakiś sposób pozwalający na opóźnienie licytacji???
Po tych 14 dniach nic już nie zdziałam?
Potrzebuję pomocy. Zlicytowano mi mieszkanie. Chciałabym je odzyskać. Kwotę pozostałą z licytacji chciałabym dopełnic kredytem hipotecznym i odkupić mieszkanie. Mam złą historie i wpisy w bazach. Czy możecie mi Państwo pomóc?