Forum-Oddluzanie: pytania i odpowiedziKategoria: Dyskusja ogólnaWcześniejsza spłata kredytu a zwrot prowizji
patryczekp zapytał 1 rok temu

Witam,
Czy jeśli dokonam wcześniejszej spłaty to czy zostanie mi zwrócona prowizja bądź ubezpieczenie?
Pozdrawiam

5/5 - (1 vote)
5 odpowiedzi
Jaro odpowiedział 1 rok temu

Zgodnie z zapisem widniejącym w ustawie o kredycie konsumenckim banki i firmy pożyczkowe powinny przy wcześniejszej spłacie zobowiązania oddawać klientom  część pobranych już opłat i prowizji. Banki miewają w tej sprawie odmienne stanowisko.Ustawa o kredycie konsumenckim mówi, że „w przypadku spłaty całości kredytu przed terminem określonym w umowie, całkowity koszt kredytu ulega obniżeniu o te koszty, które dotyczą okresu, o który skrócono czas obowiązywania umowy, chociażby konsument poniósł je przed tą spłatą”. Podstawą odrzucenia reklamacji dotyczącej zwrotu części prowizji bywa np. wskazanie, że prowizja została pobrana jednorazowo w dniu uruchomienia kredytu. Bank może zatem powołać się na okoliczność, że prowizja nie dotyczy okresu, o który skrócono obowiązywanie umowy. Warto w tej sytuacji zwrócić się do Rzecznika Finansowego.

5/5 - (1 vote)
Gość odpowiedział 1 rok temu

W przypadku wcześniejszej spłaty kredytu w ciągu 14 dni powinniśmy otrzymać informację, że kredyt został zamknięty       i o wysokości należnego  nam  zwrot kosztów. W przypadku nie rozliczenia kredytu trzeba się skontaktować z kredytodawcą w celu rozliczenie umowy. W przypadku dalszego braku działań ze strony banku należ wystosować pisemną reklamację.

4/5 - (1 vote)
Beata odpowiedział 1 rok temu

Zgodnie z zapisami umownymi przy wcześniejszej spłacie zaciągniętego kredytu bank jest zobowiązany do rozliczenia opłat, w tym zwrotu ubezpieczenia oraz opłat za czas niewykorzystany.

5/5 - (1 vote)
Gość odpowiedział 1 rok temu

Jeśli składka na ubezpieczenie została pobrana jednorazowo za cały okres kredytowania podczas zawiera umowy, można ubiegać się o zwrot za niewykorzystany okres ochrony, zgodnie z artykułem 813 Kodeksu Cywilnego. W przypadku, gdy składka była pobierana w systemie miesięcznym, wówczas również mamy prawo do zwrotu, obowiązkiem banku jest dokonanie odpowiedniego rozliczenia. Maksymalny okres ubiegania się o zwrot ubezpieczenia kredytu to 3 lata.

5/5 - (1 vote)
magdzia odpowiedział 1 rok temu

Właśnie ostatnio dowiedziałam się od znajomej, że jest coś takiego jak zwrot prowizji za udzielony kredyt. Właśnie planuje spłacić całkowicie swój kredyt, a zostało mi jeszcze sporo czasu na zakończenia umowy. Dlatego postanowiłam, że skontaktuję się z prawnikami i  będę starać się wywalczyć te pieniążki z prowizji. Może się uda.

5/5 - (1 vote)
Twoja odpowiedź

6 + 4 =

patryczekpForum-Oddluzanie: pytania i odpowiedzi › Kategoria: Dyskusja ogólna › Wcześniejsza spłata kredytu a zwrot prowizji 0 Dobre Słabe patryczekp zapytał 1 rok temu Witam, Czy jeśli dokonam wcześniejszej spłaty to czy zostanie mi zwrócona prowizja bądź ubezpieczenie? Pozdrawiam ...Witamy na Forum Oddłużeniowym, najnowocześniejszym forum o oddłużaniu, pomocy prawnej, kredytach i pożyczkach.