Kiedy planujemy wymarzone wakacje i zamierzamy własnym samochodem wybrać się w zagraniczną podróż, pojawia się niepewność. Czy potrzebujemy wykupić dodatkowe ubezpieczenie? Czy polskie OC obowiązuje również poza naszym krajem?

Wolnym krokiem zbliżamy się do wakacji i sezonu urlopowego. Podróż własnym samochodem na wymarzone, zagraniczne wakacje, to z pewnością ogromna wygoda i komfort dla wielu właścicieli czterech kółek. Samodzielny dojazd na miejsce wypoczynku pozwala nam na dużą swobodę, ponieważ mając pojemny bagażnik, nie jesteśmy ograniczeni w ilości zabranych bagażów i niezbędnych sprzętów. O obecności naszych pupilów nie wspominając. Planując wyjazd poza granice naszego kraju, poza pakowaniem niezbędnego bagażu, koniecznie sprawdź, czy posiadane przez Ciebie ubezpieczenie OC obowiązuje na terenie kraju, do którego jedziesz.

Gdzie ważne jest OC kupione w Polsce?

Na mocy Porozumienia Wielostronnego podpisanego przez Polskę i kraje Unii Europejskiej, polska polisa OC jest akceptowana w wielu krajach. Poza tymi, które przynależą do Unii Europejskiej, nasze ubezpieczenie będzie respektowane także w Chorwacji, Norwegii, Islandii i Szwajcarii.

Przypomnijmy, że w ramach Unii Europejskiej polisa OC kupiona w Polsce będzie ważna w takich krajach, jak:

Andora, Austria, Cypr, Bośnia i Hercegowina, Austria, Belgia, Bułgaria, Czarnogóra, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia,

Liechtenstein, Litwa, Łotwa, Luksemburg, Malta, Niemcy,  Portugalia, Rumunia, Serbia, 

Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Wielka Brytania, Włochy, Węgry.

Polskie OC a Zielona Karta

Jeśli jednak celem naszej podróży jest państwo znajdujące się poza Unią Europejską, konieczne będzie wykupienie tzw. Zielonej Karty. Ponieważ wiele firm ubezpieczeniowych za jej wydanie pobiera dodatkowe koszta, przy wyborze polisy OC warto sprawdzić, które z firm ubezpieczeniowych wydają Zielone Karty bezpłatnie w ramach wykupionej polisy OC. Przyjrzyjmy się, w których krajach to dodatkowe ubezpieczenie jest wymagane. Należą do nich: Albania, Azerbejdżan, Białoruś, Iran, Izrael, Macedonia, Maroko, Mołdawia, Rosja, Tunezja, Turcja i Ukraina.

Jak wybrać odpowiednie ubezpieczenie samochodu?

Obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne OC, to kwestia, o której musimy pamiętać posiadając auto. Nawet jeden dzień opóźnienia w spłacie może narazić nas na duże koszty. Jak jednak wybrać ofertę najbardziej korzystną?

Każdy kierowca, który choć raz kupował własny samochód wie, że bez ważnego ubezpieczenia OC rejestracja pojazdu jest niemożliwa. Mało tego, brak ważnej polisy lub opóźnienie w spłacie może narazić nas na zapłatę mandatu. Jego wysokość może sięgać nawet blisko dwóch tysięcy złotych.

Jak wybrać ubezpieczenie samochodu?

Jeśli temat ubezpieczenia pojazdu, a co za tym idzie wyboru odpowiedniej firmy jest dla nas czarną magią i przyprawia nas o ból głowy, warto sięgnąć po coraz popularniejsze porównywarki OC. To bardzo przydatne narzędzie skupiające w jednym miejscu kilka, a nawet kilkanaście różnych ofert obecnych na rynku firm ubezpieczeniowych. Poza zestawieniem różnych cen składek, porównywarka ubezpieczenia daje nam również możliwość porównania zakresu ubezpieczenia. Niejednokrotnie po wyborze odpowiedniej oferty, wystarczy jedno kliknięcie, by na stronie wybranej firmy dokończyć transakcję.

Liczne biura ubezpieczeniowe

Jeśli jednak jesteś wielbicielem spotkań na żywo, z pewnością warto odwiedzić biura ubezpieczeniowe, w których pracownicy pomogą ci w wyborze oferty skrojonej na miarę twoich potrzeb i oczekiwań. Doradztwo i sprzedaż polisy OC najczęściej nie wiąże się dla kierowcy z dodatkowymi kosztami. Taka opcja jest szczególnie przydatna dla osób, które nie mają pamięci do dat. Korzystając z pomocy biura czy też agenta ubezpieczeniowego możemy liczyć na jego telefon w chwili, kiedy termin ważności naszej polisy wygasa.

Pomoc znajomych

Nie masz zaufania do narzędzi internetowych i biur? W takiej sytuacji najprostszym sposobem będzie zasięgnięcie wiedzy i opinii u swoich bliskich i znajomych. Z pewnością są wśród nich szczęśliwi posiadacze czterech kółek, a co za tym idzie, z pewnością będą mogli polecić Ci ofertę sprawdzonego już przez nich towarzystwa ubezpieczeniowego.

źródło: znane-oc.pl

Może Cię zainteresować: Konsolidacja kredytów i chwilówek, pożyczki prywatne pod zastaw nieruchomości lub upadłość konsumencka? Zostaw komentarz, dzięki czemu uzyskasz pomoc jednego z ekspertów, możesz również nawiązać kontakt z Forumowiczami i wymienić poglądy i opinie tutaj: Forum

4.7/5 - (32 votes)
https://forum-oddluzanie.pl/wp-content/uploads/2022/04/wyliczenie-OC.jpghttps://forum-oddluzanie.pl/wp-content/uploads/2022/04/wyliczenie-OC-150x150.jpgDoradcy Forum *rekomendowaniUbezpieczeniaKalkulator OC,Porównywarka OC,Ubezpieczenie ocKiedy planujemy wymarzone wakacje i zamierzamy własnym samochodem wybrać się w zagraniczną podróż, pojawia się niepewność. Czy potrzebujemy wykupić dodatkowe ubezpieczenie? Czy polskie OC obowiązuje również poza naszym krajem? Wolnym krokiem zbliżamy się do wakacji i sezonu urlopowego. Podróż własnym samochodem na wymarzone, zagraniczne wakacje, to z pewnością ogromna wygoda...Witamy na Forum Oddłużeniowym, najnowocześniejszym forum o oddłużaniu, pomocy prawnej, kredytach i pożyczkach.