Antywindykacja. Nowe pojęcie w słowniku dłużnika?
Antywindykacja. Nowe pojęcie w słowniku dłużnika?
Antywindykacja, pomoc dłużnikom, ochrona dłużnika.
Jaka jest prawidłowa definicja powyższych terminów?
Utarło się, że antywindykacja to wszelkie działania najczęściej prawne, które mogą doprowadzić do poprawy naszej sytuacji finansowej wobec wierzycieli, najczęściej firm windykacyjnych czy w czasie trwania egzekucji komorniczej.
Dłużnicy mają swoje prawa a ich naruszenie może skutkować bardzo negatywnymi konsekwencjami zarówno dla komornika jak i windykatora. Komornik za rażące naruszenie prawa może być nawet wydalony ze służby, a za działania swoich pracowników odpowiada jak za własne. Windykator natomiast do drzwi dłużnika zapukać nie może, nie posiada on uprawnień komornika. Często jednak zdarza się tak, że z niewiedzy windykatorzy są do domów wpuszczani a następnie dostają od dłużników pieniądze, które nie idą na spłatę zadłużenia a raczej na opłatę czynności windykatorów.
Co należy robić w przypadku natarczywej windykacji?
„Każda firma windykacyjna musi działać w granicach prawa, ogólnych zasad współżycia społecznego, dobrych obyczajów oraz nie może czynić z swojego prawa użytku który byłby sprzeczny ze społeczno – gospodarczym przeznaczeniem tego prawa (art. 5 k.c.)
Działając na zlecenie wierzyciela, czyli na zasadzie pełnomocnictwa do tego by wyegzekwować od konsumenta dłużnika należność firma windykacyjna może: wzywać do zapłaty, negocjować warunki spłaty, zawierać ugody. Pod względem prawnym konsument dłużnik płaci wtedy wierzycielowi ale niejako za pośrednictwem firmy windykacyjnej.
Jeżeli firma windykacyjna zakupiła na zasadzie cesji zobowiązanie konsumenta dłużnika od wierzyciela staje się niejako właścicielem tej wierzytelności. Ale w tej sytuacji wraz z tą wierzytelnością przechodzą na firmę windykacyjną wszystkie związane z nią prawa (np.: roszczenie o zaległe odsetki, albo prawo konsumenta dłużnika do stwierdzenia, że taka wierzytelność już nie istnieje lub jest przedawniona). Zgodnie z prawem wierzyciel ma prawo przekazać dane osobowe konsumenta dłużnika firmie windykacyjnej” źródło: http://www.federacja-konsumentow.org.pl
Na windykatorów przysługują każdemu dłużnikowi środki zaskarżenia. Taką skargę można wysłać zarówno do samego wierzyciela jak i do UOKiK.
Co robić kiedy otrzymamy wezwanie do zapłaty od firmy windykacyjnej?
- Odczytać z jakiego tytułu dochodzone jest wobec niego roszczenie np.: niezapłacona faktura.
- Zastanowić się czy wymagane przez firmę windykacyjną roszczenie nie zostało już przez niego opłacone – w takiej sytuacji najlepiej pisemnie zwrócić się do wierzyciela i firmy windykacyjnej (listem oznaczonym) z wyjaśnieniem i załączona kopią dowodu wpłaty.
- Ustalić czy na pewno kiedykolwiek współpracował z wymienionym przez firmę windykacyjną wierzycielem np.: czy miał podpisana umowę na usługę świadczenia usług telefonicznych, czy zawierał umowę kredytu, czy zamawiał, kupował towar w firmie wysyłkowej. Jeżeli nie jesteśmy pewni, powinniśmy listem poleconym zażądać od firmy windykacyjnej czy wskazanego wierzyciela kopii dokumentu będącego podstawa prawna roszczenia np.: kopii umowy
- Zastanowić się czy roszczenie nie jest roszczeniem przedawnionym
Masz dodatkowe pytania w temacie: Antywindykacja – pomoc dłużnikom? Zostaw komentarz, dzięki czemu uzyskasz pomoc jednego z ekspertów, możesz również nawiązać kontakt z Forumowiczami i wymienić poglądy i opinie tutaj: Forum.
Jak mogę uzyskać informację czy mój dług jest przedawniony? Kto o tym decyduje? Czy zostanę o tym poinformowany?
W zależności od rodzaju długu okres przedawnienia liczony jest inaczej. Napisz z czego wynika zadłużenie.
Długi z tytułu pożyczek przedawniają się po 10 latach, jeżeli nie uzna się długu w trakcie windykacji, lub nie uprawomocni się nakaz zapłaty.
Długi z tytułu pożyczek przedawniają się po 3 latach od wypowiedzenia umowa pożyczkowej. 10 lat ważny jest tytuł wykonawczy na którym działa komornik. Ale najlepiej skontaktuj się z fachowcem.
Pozdrawiam Basia
Zarzut przedawnienia zgłasza dłużnik, możliwość jest przy otrzymaniu zakazu zapłaty zraz z pozwem. Jedynym warunkiem jest nie przyznanie się do długu – co rozpoczyna termin przedawnienia o kolejne 10 lat.
Czy przy dobrowolnej egzekucji komornik może ponaglać mnie do wpłaty sms’ami?
Komornik pobiera procentowe wynagrodzenie od każdej Twojej wpłaty czy dobrowolnej czy przymusowej. Zawsze będzie komornikowi na rękę pobierać od Ciebie więcej.
Spróbuj porozumieć się z wierzycielem, który nałożył Ci komornika.
Przy postępowaniu egzekucyjnym, komornik wpierw zabezpiecza swoje koszta w formie depozytu a potem przekazuje uzyskane środki finansowe do wierzyciela. Komornicy to jak państwo w państwie. Dlatego nie ma co się zgadzać na dobrowolną egzekucje tylko próbować porozumieć się z wierzycielem.
Wiem,że komornik jest pracownikiem państwowym. Czy mam możliwość podjęcia jakiś działań gdy mam obawy, że jego działania są na moją niekorzyść?
Zawsze możesz złożyć do sądu skargę na czynności komornika.
Jak złożyć taką skargę? Co w niej zamieścić? Jakie koszta się ponosi przy złożeniu skargi?
Skargę na czynności komornika składa się do sądu. Treść jest zależna od tego jaką czynność się zaskarża. Na zarzuty warto załączyć potwierdzenie. Koszt skargi to 100zł.
Jeśli skarga jest zasadna możesz odzyskać wpłaconą kwotę.
Mam problem z firmą pożyczkową. Spłacałem pożyczkę terminowo do czasu. Z powodów prywatnych wynikły opóźnienia. Teraz ta firma domaga się od mojego pracodawcy przekazania wynagrodzenia na ich konto. Czy tak mogą zająć mi wynagrodzenie? Nie wiem co robić. Zostanę bez środków do życia. Czy to jest zgodne z prawem?
Tylko komornik może zająć Twoje wynagrodzenie. Każda firma pożyczkowa musi skierować sprawę na etap sądowy gdzie zawsze przysługuje Ci odwołanie. Nie wierz nigdy windykatorom. Zgłoś się po bezpłatną poradę do jakieś firmy oddłużeniowej.
W jakiej formie firma wystąpiła do pracodawcy o przekazanie wynagrodzenia? Zajęcie wynagrodzenia jest zasadne na podstawie postanowienia sądu. W przypadku podpisania zgody na zajęcie wynagrodzenia w przypadku braku spłaty zobowiązania wierzyciel musi mieć poparcie w postanowieniu sądu.
Nikt nie może dysponować Twoim wynagrodzeniem bez postanowienia sądu.Niby na jakiej podstawie pracodawca ma przekazać firmie pożyczkowej wynagrodzenie jeżeli nikt poza komornikiem, na postawie prawomocnego wyroku sądu nie może nikomu udzielić informacji dotyczących Twoich zobowiązań finansowych? To absurd.
O co chodzi z tym uznaniem długu? Nie rozumiem. z jednej strony informacje, że dobrze się porozumieć i spłacać w ratach a często żeby nie rozmawiać z żadną windykacją. na O co chodzi? jedno przeczy drugiemu? Czy to sposób na wyciągnięcie kasy?
Firmy windykacyjne kupujące zadłużenia od banków usilnie chcą aby dłużnik cokolwiek wpłacił. Następnie próbują wykazać, że przez tą właśnie wpłatę uznał całość zadłużenia. Chyba o to Ci chodziło.
Jeżeli firma windykacyjna wykupiła przedawnione długi, to w przypadku „przyznania się do długu” dłużnik nie będzie mógł podnieść zarzutu przedawnienia, gdyż zaczyna się on od nowa. A firma windykacyjna może czynić swą powinność.
Firma windykacyjna zaczyna działać gdy wierzyciel nie może odzyskać długu i jest nastawiona na zysk.Zysk ten uzyskuje równie często bazując na niewiedzy i wywieranym nacisku psychologicznym. Aby móc działać taka firma windykacyjna musi mieć uznanie długu przez dłużnika, czyli przyznanie się do niego.
Częściowa wpłata nie świadczy o uznaniu całości zadłużenia.
Czy mogę coś zrobić, jeśli nieświadomie wpuściłam windykatora do domu i zapłaciłam mu 200zł? Można złożyć jakąś skargę i odzyskać pieniądze czy już jest za późno?
Dostałam informację od windykatora, iż przejął on moją sprawę od wierzyciela. Nie dostałam jednak pisma odnośnie tej sprawy. Czy powinnam poczekać na to pismo i dopiero wtedy kontaktować się z windykatorem?
Polecam kancelarię antywindykacyjną Conectum! Ja korzystam z ich pomocy już od pół roku i jestem bardzo zadowolona, bo powoli wychodzę z opresji 🙂
Jak wygląda zgłaszanie skargi na komornika? Jakie przynosi efekty? Ktoś zgłaszał taką skargę i może się wypowiedzieć?
Szkoda, że nie wiedziałam wcześniej o tym jakie prawa przysługują mi jako dłużnikowi. Też dałam się naciągać i nagabywać komornikowi, a także firmie windykacyjnej.
Jak człowiek pozna swoje prawa to od razu czuje się bezpieczniej i spokojniej.
Czytałam dużo skrajnych opinii odnośnie firm specjalizujących się w antywindykacji. Chciałabym skorzystać z tego sposobu, lecz nie wiem jaką firmę wybrać. Czy ktoś jest w stanie kogoś polecić?
Czy możliwe jest jakieś zabezpieczenie się, przy korzystaniu z takich usług, jak np. zapłacenie firmie zajmującej się naszymi sprawami, ale dopiero, gdy ich praca przyniesie jakiekolwiek efekty? Jak droga w ogóle jest taka pomoc?
Mój mąż dostał wezwanie do spłaty. Obecnie przebywa on za granicą. Ja jednak mam wątpliwości co do rzetelności tego zadłużenia. Czy mogę załatwić tę sprawę w imieniu męża, coby ewentualne zobowiązania nie urosły pod nieobecność męża?
Super fajny artykuł przepełniony wiedzą prawniczą.:D
Tak na prędce- „Windykator natomiast do drzwi dłużnika zapukać nie może, nie posiada on uprawnień komornika.” – Jeżeli windykator posiada pełnomocnictwo wierzyciela to móże przychodzić do dłużnika do domu czy do pracy i żądać świadczenia ( zwrot rzeczy, pieniędzy, itd,itp ).
Art. 353. § 1. Zobowiązanie polega na tym, że wierzyciel może żądać od dłużnika świadczenia, a dłużnik powinien świadczenie spełnić.
O reszcie tego artukułu nie będę pisał bo to kolejny internetowy fachowiec. Szkoda czasu i ludzi którzy w to wierzą.
Windykatorze! Puknij się w głowę i do łóżka.
Przecież równie dobrze ty możesz do mnie przyjść i zapukać. Ale wynosiłbyś się na kopach! Windykator to nie komornik więc nie strasz ludzi!!! Jak przyjdziesz do mnie to zawiadamiam na policję i tyle ! Co ma piernik do wiatraka? Po co ten art 353?
Zapraszamy do naszej placówki po darmowe porady. Telefon 530 557 010.
Zajmujemy się głównie Upadłością konsumencką.